3M™ Stacked Lens Cover FF-400-18, 20 EA/Case
| UPC | 00051141567884 |
|---|---|
| 3M ID | 7010385198 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
More Productivity, Fewer Interruptions To minimize the number of work stoppages caused by single-layer lens covers needing replacement during a work shift, 3M has created an all-new protective lens cover system for 3M™ Ultimate FX Full Facepiece Reusable Respirators. The 3M™ Stacked Lens Cover FF-400-18 solves the problem of interrupting work frequently to replace the lens cover. This lens cover system comes with seven layers, allowing you to simply peel away the outer layer as it becomes contaminated with residue. Simply Peel to Replace with a New Lens Cover Each layer is easy to peel away by hand while wearing the respirator. There's no need to stop work, remove the respirator and then replace the lens cover each and every time. Simply peel away the outer layer and continue working. This stacked lens cover system can help boost worker productivity and efficiency by saving time and effort. Versatile Len Cover Protection Similar to conventional lens covers, this multi-layer lens cover helps protect the respirator lens from debris, overspray and damage. It helps minimize prep time when the use of multiple lens covers is required to complete a job. While useful in most situations where respiratory protection is required, this stacked lens cover system is particularly helpful in the transportation, construction, oil and gas, general manufacturing and mining industries, Workers involved with heavy painting, environmental protection and commercial aircraft maintenance can benefit from the convenience of the layered system. Excellent Clarity for Optimal Visibility Even with seven layers, the stacked lens cover offers good clarity, allowing workers to see the work in progress. Good visibility is essential for both quality control of work and worker safety.
- Includes seven removable lens cover layers to help protect the facepiece lens
- Each layer easily peels away by hand as outer layer becomes clouded with overspray, dirt and residue
- Peeling away contaminated layer reveals a clean layer underneath
- The perimeter adhesive on the lens cover seals firmly to the lens and helps keep debris away from facepiece lens
- Outer layer may be peeled away by hand while wearing respirator, limiting work stoppages to change the lens cover
- Stacked lens cover system minimizes prep time when multiple lens covers are required to perform a job
- System works with 3M™ Ultimate FX Full Reusable Respirators Facepiece, models FF-401, FF-402 and FF-403
| 3M ID | 7010385198 |
|---|---|
| Keywords | 70071674736,Reusable Respirators,Stacked Lens Cover FF-400-18,Respiratory Protection Accessory,Safety,Transportation,Cleaning,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Compatible Respirator | FF-400 Series |
| Product Number | FF-400-18 |
| Product Series | FF-400 Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Cleaning Painting |
| Recommended Industry | Construction General Manufacturing Mining Oil & Gas Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 66.224 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.16 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 9.600011326006904 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.14599892850931334 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.039903669455462844 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.4 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 157.316 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 18.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.16 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 248.8912595935428 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.450013940931149 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7980733891092568 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.1248031496062993 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4078.597 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1564.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 362.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 5.397 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.782 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1069.2419715966562 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 239.42201673277705 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 108.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 6000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 20 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


