3M™ Square Pad 747D, 2 in x 2 in x 3/8 in, 60 X-weight, 50/Pac, 100 ea/Case
| UPC | 00051141203669 |
|---|---|
| 3M ID | 7100105553 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
To construct 3M™ Square Pad 747D adhere 3M™ ceramic grain to an X-weight cloth backing using resin. Each ingredient plays an important role in the abrasive's performance and longevity. 3M™ ceramic grain is engineered using a proprietary process, which enhances toughness and hardness of the grain. Ceramic blend products feature aluminum oxide blended with ceramic grain for a harder, longer-lasting abrasive. Perfect for stock removal, ceramic abrasives are engineered to fracture frequently for a super-fast cut and can handle intense heat and stress applications. Ceramic/aluminum oxide blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability and makes 3M™ Square Pad 747D an excellent choice for moderate stock removal and surface preparation on a variety of metals, including nickel and stainless steel.
The X-weight cloth backing is durable, heavy and won't deflect when run. It helps the pad aggressively tackle channels, fillet welds and corners. The mineral is adhered to the backing in a closed coat construction — meaning the mineral covers 100% of the backing. The greater grain density of this coated abrasive equates to finer finishes.
Tips for Optimal UseStrips of abrasive material are folded over a metal eyelet to form a square abrasive pad. As the pad rotates, the corners provide fast biting action, wearing down to expose fresh mineral. Square pads run smoothly and offer great control and access for corner weld grinding and cleaning. They are slightly more aggressive than cross pads given their square design, so they're a good choice for tougher grinding and blending applications. The 3M™ Square Pad 747D may be used with portable die grinders to facilitate easier and closer access to the workpiece, and the metal eyelet attaches to a mandrel —long or short — enabling the operator to tighten or extend the abrasive's proximity to the part. For added versatility, the pad is available in a range of grades and sizes, so operators can secure a fine or coarse scratch depending on their project needs.
Conquer CornersSquare pads are useful across industries and markets, commonly applied in metalworking and maintenance repair operations. Altogether, their square shape and cushioned pad render them a good abrasive for grinding, blending and finishing flat surfaces, channels and corners. They tackle these unique workpiece contours by cleanly abrading the surface with their square tips. 3M™ Square Pad 747D is great to have on hand when faced with a tight corner.
- Mandrel use increases range and versatility
- Ideal for deburring and finishing channels, fillet welds and corners
- Resin bond system provides good grain retention and life
- Closed coat construction helps deliver fine finishes
- Available in a range of grades, so operators can choose the right grade for their unique application
| 3M ID | 7100105553 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Cross & Square Pads |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Application | Cleaning, Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Orange |
| For Use On | High Nickel Alloy |
| Grit | 60 |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 747D |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 5.443 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.011999760930722886 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.01190496215798339 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.375 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 24580.596 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 15.124979068855776 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.6009801267159763 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.5952481078991695 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 247.854 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 270.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 13.97 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 998.2160318651346 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.8040426914588532 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.190496215798339 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.181102362204724 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16357.83 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 818.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 540.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85250.170500341 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 165.3466966386582 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 85.7157275374804 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.397 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 7200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


