3M™ Speaking Diaphragm Kit 7895, 2 EA/Case
Replacement part for 3M™ Full Facepieces 7000 Series. Includes speaking diaphragm, gasket, retainer and removal tool.
Special Price
$145.88
Regular Price
$171.62
| UPC | 50051138174946 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051802 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Speaking Diaphragm Kit 7895, Respiratory Protection Replacement Part works with the 3M™ Full Facepiece 7000 Series (sold separately). This kit includes a speaking diaphragm, gasket, retainer, and removal tool. Using this replacement part can extend the service life of respiratory protection equipment and potentially result in cost savings.
- Approved 3M™ replacement part
- Designed for use with 3M™ Full Facepiece 7000 Series (sold separately)
- Kit includes speaking diaphragm, gasket, retainer, and removal tool
- Replacement speaking diaphragm can extend service life of facepiece
- Replaceable part can potentially result in respiratory equipment cost savings
| 3M ID | 7000051802 |
|---|---|
| Keywords | 70070172112,Full Facepiece Reusable Respirators 7000 Series,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Reusable Respirator Parts & Accessories |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | No |
| Eye Protection | No |
| Kits & Systems | Kit |
| Kit Type | Reusable Respirator Assembly Kit |
| Product Number | 7895 |
| Product Series | 7000 Series |
| Product Type | simple |
| Purpose | Parts and Accessories |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Cleaning Facility Maintenance Painting |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Mining Oil & Gas Transportation |
| Spare Parts | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 33.566 G |
| Base - Metric Height Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.223 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.51 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 5.607776963585423 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.07400036292497601 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07396508896302643 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.8751968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.562992125984252 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 91.895 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 33.55 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.223 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.51 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 18.442595940309992 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.1798972059428601 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.14793017792605287 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 2.716535433070866 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 2.3622047244094486 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 302.22 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 81.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 67.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.073 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.069 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.06 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | ENV |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


