3M™ Span Gas Cylinder 529-05-16, Large, 1 EA/Case
Replacement span gas cylinder for the 3M™ Calibration Kit 529-04-48. Contains 3.6 cubic feet of span gas.
Special Price
$734.89
Regular Price
$864.58
| UPC | 00051138727895 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126386 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Contains 3.6 cubic feet of gas
- Replacement span gas cylinder for the 3M™ Calibration Kit 529-04-48
| 3M ID | 7000126386 |
|---|---|
| Keywords | 70070888816,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo Supplied Air Respirators,Span Gas Cylinder 529-05-16,Large,Safety,Mining & Metallurgy,SAR Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | White |
| Product Color | Cream |
| Product Number | 529-05-16 |
| Product Series | Supplied Air |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Supplied Air Respirator Style | MST Portable and Fixed Panels |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.685 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1311.295299755954 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.714789117815187 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.2011120469244223 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 21488.28 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.452 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1311.295299755954 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.714789117815187 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.2011120469244223 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.779527559055119 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21488.28 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.685 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.452 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.223 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.365 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.264 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97821.06178385585 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 251.32697889076044 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 192.06672281546534 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.603 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 87.12 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


