3M™ Solus™ Replacement Strap, 10 ea/Bag
3M™ Solus™ Replacement Strap is an approved 3M replacement piece for use with 3M™ Solus™ 1000 Series Safety Eyewear.
Special Price
$30.60
Regular Price
$36.00
| UPC | 50051131271918 |
|---|---|
| 3M ID | 7100085458 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Solus™ Replacement Strap is an approved 3M replacement piece for use with 3M™ Solus™ 1000 Series Safety Eyewear. Use this elastic strap to keep the protective eyewear securely on the head. Optional strap is removable for times when not needed.
- Elastic strap helps keep eyewear securely in place
- Replacement part for use with 3M™ Solus™ 1000 Series Safety Eyewear
- Removable feature allows strap to be detached
- Meets the requirements of ANSI Z87.1-2015
| 3M ID | 7100085458 |
|---|---|
| Keywords | 70071694569,Protective Eyewear,Premium Protective Eyewear,SolusReplacement Strap,Safety,Law Enforcement,Assembly,Cleaning,Demolition,Drilling,Facility Maintenance,Grinding,Machining,Masonary,Remediation,Sanding,Sawing,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Protective Eyewear Accessories |
| For Use With | 3M™ Solus™ 1000 Series Safety Glasses |
| Product Number | Solus-Strap |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Drilling Facility Maintenance Grinding Machining Masonary Remediation Sanding Sawing |
| Recommended Industry | Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Oil & Gas Primary Metal Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | BG |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BAG |
| Base - Metric Gross Weight | 68.492 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | BAG |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 131.2614022865841 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.15099901261566634 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.010000168212706047 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2150.989 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 68.492 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.536 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.462 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.922 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BAG |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91108.4499334353 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 141.09584779832164 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 5.981141173075729 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.493 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 2.713 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 598 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 598 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 46 |
Write Your Own Review

