3M™ Solus™ Replacement Foam Gasket, 10 ea/Bag
3M™ Solus™ Replacement Foam Gasket is an approved 3M replacement piece for use with 3M™ Solus™ 1000 Series Safety Eyewear. Use this foam gasket to give eyes additional protection when in a work zone. Gasket is removable for times when not needed.
Special Price
$34.00
Regular Price
$40.00
| UPC | 50051131271901 |
|---|---|
| 3M ID | 7100079749 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Solus™ Replacement Foam Gasket maintains the performance standards of the original gasket that came with 3M™ Solus™ 1000 Series Safety Eyewear. This removable gasket helps reduce eye exposure even further when worn with 3M Solus products. The foam gasket features small ventilation holes to help reduce fogging.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100079749 |
|---|---|
| Keywords | 70071694551,Protective Eyewear,Premium Protective Eyewear,SolusReplacement Foam Gasket,Safety,Law Enforcement,Assembly,Cleaning,Demolition,Drilling,Facility Maintenance,Grinding,Machining,Masonary,Remediation,Sanding,Sawing,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Protective Eyewear Accessories |
| For Use With | 3M™ Solus™ 1000 Series Safety Glasses |
| Material | Foam |
| Product Number | Solus-Foam |
| Product Series | 1000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Drilling Facility Maintenance Grinding Machining Masonary Remediation Sanding Sawing |
| Recommended Industry | Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Oil & Gas Primary Metal Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | BG |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BAG |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 6 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 129.274 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BAG |
| Unit of Use - Billing Unit | BAG |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | BAG |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 90.00001464569858 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.28500038481687867 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.149998113945347 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1474.836 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 68.038 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | BAG |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 131.2614022865841 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.29099916297092915 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.149998113945347 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2150.989 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 131.995 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 68.038 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.462 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.922 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BAG |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91108.4499334353 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 222.66688480672636 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 89.69948061516114 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.493 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 40.687 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 598 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5980 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 598 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 46 |
Write Your Own Review


