3M™ Solus™ 2000 Series, S2015AF-BLU, Blue/Gray Temples, Clear Reader + 1.5 Anti-Fog/Anti-Scratch Lens, 20 ea/Case
3M™ Solus™ Safety Reader Glasses 2000 Series are our stylish safety glasses which feature temple arms with an adjustable ratchet for a customised fit and different reader options.
Special Price
$221.00
Regular Price
$260.00
| UPC | 50638060429186 |
|---|---|
| 3M ID | 7100221704 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For safety readers with adjustable ratchet temples that provide a customised fit, use 3M™ Solus™ Safety Glasses 2000 Series. Our stylish safety glasses feature adjustable ratchet temple arms, anti-fog and anti-scratch coating properties and come in a range of diopters: +1.5, +2.0 or +2.5.
- Stylish, low profile half frame 3M™ Solus™ Safety Readers Range with adjustable ratchet temples to adjust the lens for facial features and eyeglass position
- Available in a range of diopters: +1.5, +2.0 or +2.5
- Semi-soft nose and soft temple ends to improve comfort and fit
- Anti-Scratch/Anti-Fog Coating Performance
| 3M ID | 7100221704 |
|---|---|
| Part number | S2015AF-BLU |
| Keywords | protective eyewear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Diopter | 1.5 |
| Frame Color | Gray |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Half-frame |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Anti-scratch & Anti-fog |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | 3M Z87+U6+1.5 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Number | S2015AF-BLU |
| Product Series | 2000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Automotive Aviation Chemical Handling Chemicals Chiseling Construction Demolition Drilling Facility Maintenance Food & Beverage Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Grinding Law Enforcement Machine Operation Machining Masonary Metal Fabrication Mining Oil & Gas Painting Pharmaceuticals Pouring/Casting Power Fastening Primary Metal Remediation |
| Recommended Industry | Assembly Automotive Aviation Chemicals Chipping Chiseling Cleaning Commercial Buildings Construction Demolition Design & Construction Drilling Electrical Facility Maintenance Facility Sanitation Food & Beverage Food & Beverage Manufacturing Food Processing Food Safety General Manufacturing Grinding Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Law Enforcement Machine Operation Machining Masonary Metal Fabrication Military Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Military Tactical Mining Oil & Gas Painting Pharmaceuticals Pouring/Casting Power Fastening Remediation Riveting Sanding Sawing Transportation UV Protection |
| Temple Color | Blue/Gray |
| Temple Style | Dual Injected Temple |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Solus™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 10 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 29.937 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 12.509867539420119 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0659997874302868 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05899790598329509 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.205 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 26.761 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 699.1758865407495 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6959985460072884 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1799581196659017 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.812992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11457.44 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 769.292 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 535.22 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.925 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86653.71661451984 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 204.99998710295768 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 117.99581196659018 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.42 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 53522.0 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 109.22 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


