3M™ Solus™ 2000 Series, S2001SGAF-BGR, Gray/Blue-Green Temples, Scotchgard™ Anti-Fog Coating, Clear AF-AS lens, 20ea/cs
3M™ Solus™ 2000 Series Safety Glasses feature adjustable ratchet temples that allow wearers to customize fit -- a first for our Solus lineup. Choose from several lens coating options, including 3M™ Scotchguard™ Protector Anti-Fog, multiple lens tints and features like a removable foam gasket to create your best protective eyewear solution.
Special Price
$233.75
Regular Price
$275.00
| UPC | 50068060428726 |
|---|---|
| 3M ID | 7100203178 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Adjustable ratchet temples allows user to adjust lens for facial features and eyeglass position.
- Comtemporary styling with padded temples and soft nosebridge for added comfort.
- Choose from models with anti-fog/anti-scratch or 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog coating.
- U6 rated polycarbonate lenses absorb 99.9% of UVA, UVB, and UVC rays between 200 nm and 380 nm
- Workers can feel confident wearing 3M eye protection that meets the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1-2020 Standard
| 3M ID | 7100203178 |
|---|---|
| Keywords | protective eyewear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Frame Color | Gray Gray/Teal |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Half-frame |
| Lens Coating | Anti-scratch & Anti-fog |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | 3M Z87+ U6 |
| Product Number | S2001SGAF-BGR |
| Product Series | 2000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Automotive Aviation Chemical Handling Chemicals Chiseling Construction Demolition Drilling Facility Maintenance Food & Beverage Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Grinding Law Enforcement Machine Operation Machining Masonary Metal Fabrication Mining Oil & Gas Painting Pharmaceuticals Pouring/Casting Power Fastening Primary Metal Remediation |
| Recommended Industry | Assembly Automotive Aviation Chemicals Chipping Chiseling Cleaning Commercial Buildings Construction Demolition Design & Construction Drilling Electrical Facility Maintenance Facility Sanitation Food & Beverage Food & Beverage Manufacturing Food Processing Food Safety General Manufacturing Grinding Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Law Enforcement Machine Operation Machining Masonary Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Military Tactical Mining Oil & Gas Painting Pharmaceuticals Pouring/Casting Power Fastening Remediation Riveting Sanding Sawing Transportation UV Protection |
| Temple Color | Gray/Teal |
| Temple Style | Dual Injected Temple |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Solus™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 52.163 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 44.84342039550221 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1149997298234977 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.059998804653614436 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 734.852 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 27.215 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 896.8685299575324 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.2999990057151973 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1999760930722887 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.65 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.80984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.869685039370078 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14697.042 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1043.262 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 544.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.511 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.997 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.989 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80551.34220504662 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 221.0001901046087 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 95.9980874457831 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 39.369685039370076 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.25 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.32 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 43.544 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.007 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 99.999 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 120.015 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


