3M™ Solus™ 2000 Series S2000-FOAM Replacement Foam Gasket, 10PK, 12 pack/Case
Comfortable, stylish eyewear with a vast array of color and lens tint options, the 3M(TM) Solus(TM) 2000 Series provides eye protection with a stylish flare.
Special Price
$331.50
Regular Price
$390.00
| UPC | 50638060429223 |
|---|---|
| 3M ID | 7100223280 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Solus™ 2000 Series features adjustable ratchet temples that allow the wearer to customize fit—a first for our Solus lineup. Choose from several lens coating options, including 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog, multiple lens colors and features like a removable foam gasket and diopters to create your best protective eyewear solution.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100223280 |
|---|---|
| Part number | S2000-FOAM |
| Keywords | protective eyewear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Protective Eyewear Accessories |
| For Use With | 3M™ Solus™ 2000 Series Protective Eyewear |
| Material | Foam |
| Product Number | S2000-FOAM |
| Product Series | 2000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Automotive Aviation Chemical Handling Chiseling Construction Demolition Drilling Facility Maintenance Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Grinding Law Enforcement Machine Operation Machining Masonary Metal Fabrication Mining Oil & Gas Painting Pharmaceuticals Primary Metal Remediation |
| Recommended Industry | Assembly Automotive Aviation Chemicals Chipping Chiseling Cleaning Commercial Buildings Construction Demolition Design & Construction Drilling Electrical Facility Maintenance Facility Sanitation Food & Beverage Food & Beverage Manufacturing Food Processing Food Safety General Manufacturing Grinding Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Law Enforcement Machine Operation Machining Masonary Metal Fabrication Military Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Military Tactical Mining Oil & Gas Painting Pharmaceuticals Pouring/Casting Power Fastening Remediation Riveting Sanding Sawing Transportation UV Protection |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Solus™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 9.17 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7.475408651604705 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.020216389442353273 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.013007273468907777 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 122.5 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5.9 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 378.34721338734016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.14991433828571676 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.13007273468907776 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.1496062992125986 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.84251968503937 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.204724409448819 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6200.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 59.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.0 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 31.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 897.0490381925646 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.425966733082393 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5608728162689334 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.645669291338583 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14700.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1100.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 708.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 120 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 120 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84273.79059482529 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 229.28075267227268 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 124.86982530151467 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.381 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 56.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 9600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review

