3M™ Solus™ 1000 Series Replacement TPE Gasket S1000-TPE, 20 ea/Case
The 3M™ Solus™ 1000 Series safety glasses feature a sporty low profile and are available in several frame colors and lens tints with Scotchgard™ Anti-fog Protector Coating. Models with TPE gasket help provide additional protection against debris with a flexible seal that adapts to wearer’s face contours. When used in combination with strap, the eyewear helps provide splash and dust protection.
Special Price
$121.55
Regular Price
$143.00
| UPC | 50638060429704 |
|---|---|
| 3M ID | 7100232857 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Solus™ 1000 Series protective eyewear provide impact protection coupled with a sporty modern look. 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog Protector Coating Technology brings higher anti-fog performance* to all models of Solus™ 1000 family, providing fog and abrasion resistance and helping workers see more clearly. Choose from a variety of lens tints as well as configure eyewear with kit accessories such as removable temples, strap accessory or TPE gasket. *Based on 3M Internal testing per EN168 test method when compared with traditional anti-fog coatings.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100232857 |
|---|---|
| Part number | S1000-TPE |
| Keywords | protective eyewear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Protective Eyewear Accessories |
| For Use With | 3M™ Solus™ 1000 Series Protective Eyewear |
| Material | TPE Foam |
| Product Number | S1000-TPE |
| Product Series | 1000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Automotive Aviation Chemical Handling Chemicals Chiseling Construction Demolition Drilling Facility Maintenance Food & Beverage Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Grinding Law Enforcement Machine Operation Machining Masonary Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Pouring/Casting Power Fastening Primary Metal Remediation Riveting Sawing Transportation UV Protection |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Primary Metal |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Solus™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 5 |
| Base - Customary Width Dimension | 10 |
| Base - Metric Gross Weight | 14.968 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 37.49994507863031 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.032998791403832474 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.032998791403832474 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 614.514 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 14.968 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 252.75790709061732 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1029991531824048 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.6599758280766496 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.919685039370079 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.679921259842519 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.689763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4141.96 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 500.312 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 299.36 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.496 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.507 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.992 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101665.55766182399 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 361.999034507569 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 190.07374396531407 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.7 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.25 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.30984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.666 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 86.216 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 126.238 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.015 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 110.007 CM |
| Pallet - Item Quantity | 5760 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5760 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 36 |
Write Your Own Review


