3M™ Solus™ 1000 Series Prescription Insert with TPE Gasket S1000-RX, 10 ea/Case
3M™ Goggle Gear, 500-Series, Prescription Insert offers the option to have a prescription lens made to go with 3M™ Goggle Gear, 500-Series Splash Goggles. This lens is helpful for anyone who needs corrective vision to go along with eye protection.
Special Price
$97.75
Regular Price
$115.00
| UPC | 50638060429711 |
|---|---|
| 3M ID | 7100234547 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Goggle Gear, 500-Series, Prescription Insert solves the challenge for people who need corrective vision while wearing splash goggles. Lenses can be custom made to almost any vision prescription written by an eye physician. This lens is specifically made to work with 3M™ Goggle Gear, 500-Series Splash Goggles.
- Prescription lens insert available for 3M™ Goggle Gear, 500-Series Splash Goggles
- 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog Coating lasts longer* than traditional anti-fog coatings , helping to increase eyewear performance in wet and steamy environments
- Workers may enjoy reliable, clearer sight longer, because the coating with its active ingredient is bonded to the lens
- The coating retains its effectiveness for at least 25 washings with water, allowing workers to wear their eyewear longer
- The coating withstands disinfection with diluted bleach soaking or alcohol wipes without losing its anti-fog performance
- 3M™ Scotchgard™Anti-Fog Coated Eyewear meets the requirements of ANSI Z87.1-2015 and
- *Based on 3M internal testing per EN168 test method when compared to traditional anti-fog coatings.
| 3M ID | 7100234547 |
|---|---|
| Part number | S1000-RX |
| Keywords | protective eyewear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Protective Eyewear Accessories |
| Eyewear Range | Premium |
| For Use With | 3M™ Solus™ 1000 Series Protective Eyewear |
| Product Number | S1000-RX |
| Product Series | 1000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Automotive Aviation Chemical Handling Chemicals Chiseling Construction Demolition Drilling Facility Maintenance Food & Beverage Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Grinding Law Enforcement Machine Operation Machining Masonary Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Pouring/Casting Power Fastening Primary Metal Remediation Riveting Sawing Transportation UV Protection |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Primary Metal |
| Splash Protection | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Solus™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 10 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 68.038 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.999963385753542 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.149998113945347 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.149998113945347 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 409.676 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 68.038 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 205.25775697220686 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5079993519291341 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4999811394534701 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.939763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.26968503937008 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3363.572 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 684.017 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 680.38 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.007 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.005 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 76828.89381526795 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 369.9996100022582 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 323.9957497521398 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.369685039370076 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.23976377952756 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.33976377952756 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.259 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 146.962 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 99.999 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 119.989 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 105.003 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |
Write Your Own Review


