3M™ Solar Acrylic Foam Tape 4110, 75 mm x 33 m, 3 /Case
3M™ Solar Acrylic Foam Tape is a general purpose double sided foam tape consisting of 100% acrylic adhesive. Typically used in the wind and solar industries, this tape offers environmental and high-temperature resistance, making it suitable for permanent outdoor bonding of solar panels, solar mounting rails and wind turbine blade attachments.
Special Price
$375.84
Regular Price
$442.16
| UPC | 00051115569531 |
|---|---|
| 3M ID | 7100030979 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M foam tape technology in 3M™ Solar Acrylic Foam Tapes helps industries replace use of liquid adhesives and mechanical fasteners in permanent bonding and sealing applications. Due to its viscosity the adhesive can flow into the surface and conforms to irregularities of substrates. It does not harden over time, but remains flexible for durable long term bonding. This viscoelasticity also gives the foam energy absorbing and stress relaxing properties. The 3M™ Solar Acrylic Foam Tape provides immediate holding strength with no cure time and can be custom die cut into virtually any shape.
- Less mess compared to liquid adhesives, can help support faster and cleaner installation
- Pressure sensitive adhesive bonds immediately, reducing wait time compared to liquid adhesives and sealants
- Acrylic adhesive chemistry offers long-term outdoor durability against heat, moisture and UV
- Provides excellent dielectric properties when used as an insulator on a variety of conductive substrates
- Viscoelastic response of foam accommodates for differential thermal expansion/contraction between bonded surfaces
- Closed-cell foam construction seals against dust, dirt and rain
| 3M ID | 7100030979 |
|---|---|
| Part number | 4110SAFT75MMX33M |
| Keywords | acrylic foam tape, 3m acrylic foam tape, solar tape, 3m solar acrylic foam tape, solar acrylic foam tape, 3m solar tape, 3m foam tape, SAFT |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > Acrylic Foam Tapes |
| Backing Material | Foam |
| Backing Thickness (Metric) | 1.1 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.04 in |
| Product Color | Dark Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Metric) | 75.0 mm |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 1299.2125 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 2.9527 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 2.585 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 33.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 75.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 387.89346279479963 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.698949477479085 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.244797217378237 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6356.435 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.379 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1163.6803883843988 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.099053055059105 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.734391652134713 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19069.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.756 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.137 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 870.8259356302665 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 755.2507993024662 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 342.576 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


