3M™ Solar Acrylic Foam Tape 4110, 25 mm x 33 m, 3 /Case
3M™ Solar Acrylic Foam Tape is a general purpose double sided foam tape consisting of 100% acrylic adhesive. Typically used in the wind and solar industries, this tape offers environmental and high-temperature resistance, making it suitable for permanent outdoor bonding of solar panels, solar mounting rails and wind turbine blade attachments.
Special Price
$125.29
Regular Price
$147.40
| UPC | 00051115569524 |
|---|---|
| 3M ID | 7100030997 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M foam tape technology in 3M™ Solar Acrylic Foam Tapes helps industries replace use of liquid adhesives and mechanical fasteners in permanent bonding and sealing applications. Due to its viscosity the adhesive can flow into the surface and conforms to irregularities of substrates. It does not harden over time, but remains flexible for durable long term bonding. This viscoelasticity also gives the foam energy absorbing and stress relaxing properties. The 3M™ Solar Acrylic Foam Tape provides immediate holding strength with no cure time and can be custom die cut into virtually any shape.
- Less mess compared to liquid adhesives, can help support faster and cleaner installation
- Pressure sensitive adhesive bonds immediately, reducing wait time compared to liquid adhesives and sealants
- Acrylic adhesive chemistry offers long-term outdoor durability against heat, moisture and UV
- Provides excellent dielectric properties when used as an insulator on a variety of conductive substrates
- Viscoelastic response of foam accommodates for differential thermal expansion/contraction between bonded surfaces
- Closed-cell foam construction seals against dust, dirt and rain
| 3M ID | 7100030997 |
|---|---|
| Part number | 4110SAFT25MMX33M |
| Keywords | acrylic foam tape, 3m acrylic foam tape, solar tape, 3m solar acrylic foam tape, solar acrylic foam tape, 3m solar tape, 3m foam tape, SAFT |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > Acrylic Foam Tapes |
| Product Color | Dark Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.49015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.488188976 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.694 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 24.105 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 90.04437890765546 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.5300080995630505 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.5300080995630505 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 9.490157480314961 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.488188976377952 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1475.563 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.694 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 24.105 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 24.1 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1163.6803883843988 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.099460337042265 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.767868273445606 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19069.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.849 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.245 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86897.81159089877 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 773.8225402689203 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 660.857677125389 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.424 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 299.76 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


