3M™ Softback Sanding Sponge 02601, 115 mm x 140 mm (4 1/2 in x 5 1/2 in), Ultrafine, 20 Sponges/Pack, 6 Packs/Case
3M™ Softback Sanding Sponge sands hard-to-reach areas on cars, trucks and vans such as around headlight openings, door handles, door jambs and other locations. The soft, flexible foam backing conforms to virtually any profile or shape on a vehicle. These sponges are coated with long-lasting aluminum oxide abrasive.
Special Price
$75.64
Regular Price
$88.98
| UPC | 00051131026018 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000592 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Softback Sanding Sponge 02601 is perfect for tight or contoured areas, such as headlight openings, door handles and door jambs.
The soft, flexible foam backing conforms to virtually any profile, making this sanding sponge more flexible than conventional paper-backed sandpaper.
These highly-versatile abrasive sponges have a waterproof bonding system that works for both wet and dry sanding. They’re perfect for sanding metal, fiberglass, paint, primer, plastic, and gel coats.
Made with long-lasting aluminum oxide, the 3M™ Softback Sanding Sponge 02601 is perfect for any hand-sanding applications where you need more precision and detail than you could achieve with machine-sanding methods.
- FLEXIBLE: Access hard-to-reach areas with flexible, soft foam backing that molds to unique contours
- HAND SANDING: Perfect for hand sanding, precision work and detail work
- WET OR DRY: Can be used wet to help reduce loading
- CUTS FAST: Aluminum oxide abrasive cuts fast and offers long life
- VERSATILE: Sanding sponges work on a variety of surface materials, including metal, fiberglass, paint, primer, and plastic
| 3M ID | 7000000592 |
|---|---|
| Part number | 2601 |
| Keywords | 3m softback hand sanding sponge 02601 4-1/2 in ultrafine wet dry hard-to-reach areas door handles jambs headlight openings flexible wood metal fiberglass plastic gel coat marine paint finger marks waterproof long-lasting aluminum oxide abrasive |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Sanding Sponges |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Contour Sanding, Hand Sanding, Sanding, Scuffing |
| Color Family | Gray |
| Grit | Non Pertinent |
| Number of Abrasive Sides | 1 |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 16.7 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 124.61048544144333 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7475875310689198 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7355943840060626 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.52755905511811 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.826771653543307 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.724409448818897 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.042 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 333.66 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 115.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 148.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 120.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 991.6968652834944 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.488611658084108 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.4136544889412495 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.511811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.992125984251967 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16.251 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 2.036 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.002 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 140.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 457.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 254.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 120 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89582.856331067 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 369.4264081205775 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 308.94920035802187 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.468 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 140.137 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1130.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1219.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1066.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 8400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 420 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review

