3M™ Soft Edge Foam Masking Tape PLUS, 50421, 21 mm x 49 m, 1 Roll/Case
| UPC | 05010027834194 |
|---|---|
| 3M ID | 7000034714 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Soft Edge Foam Masking Tape PLUS is a versatile masking product that can be applied in jamb areas. Designed to be applied to moving parts such as doors, hoods or deck lids. This tape makes the jamb masking process fast and easy. The hollow tubular construction and the off-set adhesive reduces paint-to-adhesive contact for cleaner paint lines, ease of installation and a more universal size to fit variety of jamb configurations. This foam masking tape saves time, money and reduces the amount of materials needed to seal jambs, and helps to reduce rework due to unwanted tape lines.
Easier Work and Better ResultsThis masking foam was made so that painters could easily mask both wide and narrow jamb openings in one simple step. This masking foam tape is much easier and quicker to use than using conventional masking tape and masking paper. The off-set adhesive keeps adhesive away from the paint edge and the tubular design easily conforms and seals openings. The result is improved soft edge masking performance and a high quality finish.
A Jamb Masking Foam Made for Automotive PaintingThis masking foam was specifically made to address real concerns expressed by automotive paint technicians. Its unique two-layer foam construction reduces the need for compounding and buffing by improving the paint edge quality. A tape liner provides protection to prevent adhesive contamination. The product has an adhesive that allows the tape to be repositioned if the first placement is not exactly correct.
- Foam Tape eliminates hard paint lines in the jamb areas
- Specialty tape helps reduce rework due to unwanted tape lines
- One-step application is simpler than masking jambs with conventional masking tape and masking paper
- Offset adhesive and hollow tube design conforms and seals variety of openings
- Adhesive allows foam tape to be repositioned, until pressed with moderate pressure along the length of the foam.
| 3M ID | 7000034714 |
|---|---|
| Keywords | sanding, paint preparation, perfect surface, bodywork sanding, paint removal, surface repair, eccentric sander, pneumatic sander, dust-free sanding, body repair, |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Paint Preparation |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 856.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1304.053001806791 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.887156964302552 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9986940476974955 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.598425196850394 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.51968503937008 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21369.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 856.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 453.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 320.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 318.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 210.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 61145.791582921745 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 87.77925431153086 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 35.95298571710983 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.10236220472441 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.002 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 16.308 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.044 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.8 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Unit | PAL |


