3M™ Socket W-3280-2, 1/4 in Body Size, 1/4 in FPT, Industrial Interchange 2/Case
This socket is a high pressure hose socket that may be used on the 3M™ Supplied Air Hose W 9435 and W 2929.
Special Price
$118.47
Regular Price
$139.38
| UPC | 50051138289862 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051867 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
It is a 1/4 inch FPT brass fitting.
- For use with 3M™ Whitecap Helmets
| 3M ID | 7000051867 |
|---|---|
| Keywords | 70070405694,Powered & Supplied Air Respirators,WhitecapHelmets,Socket W-3280-2,1,4 in Body Size,1,4 in FPT,Industrial Interchange,Safety,Mining & Metallurgy,SAR Parts & Accessories,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Product Color | Brass |
| Pressure Type | High |
| Product Number | W-3280-2 |
| Product Series | Whitecap |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Supplied Air Respirator Style | MST Portable and Fixed Panels |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 104.78 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.431 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.174 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.431 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1.865923023184629 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.23100035831731472 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.23100035831731472 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.9570866141732284 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0370078740157482 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 0.9570866141732284 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 30.577 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 104.78 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.431 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 5.174 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 2.431 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 38.70272307473749 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5083859765983277 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.46200071663462944 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.748031496062992 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.9448818897637795 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 634.224 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 209.56 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 14.6 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

