3M™ Smooth Transition Tape 06800, 1/4 in x 30 ft (6.4 mm x 9.14 m), 5 Rolls/Carton, 12 Cartons/Case
| UPC | 00051131068001 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000459 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Smooth Transition Tape is uniquely designed for the automotive aftermarket. The tape creates smooth transitions without hard paint lines. The adhesive creates a raised ridge down the center of the tape, which allows the paint to feather in naturally beneath the tape edges.
Apply tape strips along door jambs, hood and fender jambs, quarter panel edges, trunk lines, and outside body lines. Spray over the tape and let the coatings flash dry before removal. No more re-shooting, sanding, buffing or other time-consuming rework.
This tape applies easily during masking and produces virtually invisible lines in areas where insurance companies and customers may notice. It minimizes rework while maximizing shop time.
High-volume auto body shops can increase productivity and save time on paint jobs with 3M™ Smooth Transition Tape.
- INVISIBLE PAINT TRANSITIONS: Virtually invisible paint transitions provide a flawless appearance in jambs and other areas
- CENTER-ADHESIVE DESIGN: Lets paint feather smoothly beneath tape edge due to the center-adhesive design
- MINIMIZE REWORK: Minimizes rework for faster cycle times
- EASY TO USE: Helps maximize shop time with fast, easy tape application and removal
- ELIMINATES LINES: Helps eliminate hard paint lines
| 3M ID | 7000000459 |
|---|---|
| Part number | 6800 |
| Keywords | 3m smooth transition tape 06800 1/4 in rework paint auto body eliminate lines invisible masking center-adhesive door fender hood jambs trunk quarter panels fast easy automotive aftermarket |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Jamb Masking, Paint Preparation |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 49.133 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 18.475548762121146 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1083197232792959 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.06702052770420279 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 302.76 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 30.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 78.94031536094569 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5399120800907652 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3351026385210139 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.5984251968503935 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1293.6 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 152.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.066 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.14 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.14 M |
| Consumer - Item Quantity | 5 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1108.5329257272688 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.499227489210191 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.021231662252167 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18165.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.948 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.824 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.216 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.29 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.29 M |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 421.0829207731162 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 241.27389973513002 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 109.44 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


