3M™ SMC/Fiberglass Repair Adhesive - 4 08227, Black, 200 mL Cartridge 6/Case
| UPC | 00051135082270 |
|---|---|
| 3M ID | 7100006282 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Effectively Bonds Challenging Materials
When the backside of a plastic component is loosening, or a new component is being installed, 3M™ SMC/Fiberglass Repair Adhesives offer the reliable adhesion that you need for bonding rigid plastics. They securely bond pieces with impervious surfaces. These adhesives are ideal for small repair areas such as grilles and small gouges, as well as bonding headlamp buckets.
A Highly Versatile Product
In addition to bonding components to SMC, FRP and primed metal, we recommend these adhesives for additional applications including:
Bonding flexible plastics if used in combination with 3M™ Polyolefin Adhesion Promoter, PN 05907.
Under certain conditions, these adhesives may be used as a cosmetic filler. Check with your 3M representative.
Bonding industrial and marine composites.
Easy-to-Use Adhesive
This selection of adhesives offers a range of work times in 200 mL and 400 mL quantities for maximized efficiency during specific auto repair jobs.
- Two-part urethane or two-part epoxy adhesives effectively bond rigid plastic
- Commonly used to bond backup strips to SMC and FRP (traditional fiberglass)
- Frequently used for backside reinforcement repair on a variety of plastic components
- Adhesive offers excellent sag resistance
- A range of work times allows for maximum efficiency on specific jobs
| 3M ID | 7100006282 |
|---|---|
| Part number | 8227 |
| Keywords | 8227 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 370.131 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 80.62499786416896 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8159991756475092 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5320481911986306 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1321.207 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 241.333 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.305 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 615.6036249080372 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.399120800907652 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.1922935564370274 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.354330708661418 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10087.936 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.449 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.448 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.136 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 720.9115973445497 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 408.6135752239395 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 185.344 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


