3M™ SMC/Fiberglass Repair Adhesive-35 08219, Green, 200 mL Cartridge 6/Case
| UPC | 00051135082195 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119892 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Effectively Bonds Challenging Materials
When the backside of a plastic component is loosening, or a new component is being installed, 3M™ SMC/Fiberglass Repair Adhesives offer the reliable adhesion that you need for bonding rigid plastics. They securely bond pieces with impervious surfaces. These adhesives are ideal for small repair areas such as grilles and small gouges, as well as bonding headlamp buckets.
A Highly Versatile Product
In addition to bonding components to SMC, FRP and primed metal, we recommend these adhesives for additional applications including:
Bonding flexible plastics if used in combination with 3M™ Polyolefin Adhesion Promoter, PN 05907.
Under certain conditions, these adhesives may be used as a cosmetic filler. Check with your 3M representative.
Bonding industrial and marine composites.
Easy-to-Use Adhesive
This selection of adhesives offers a range of work times in 200 mL and 400 mL quantities for maximized efficiency during specific auto repair jobs.
- Two-part urethane or two-part epoxy adhesives effectively bond rigid plastic
- Commonly used to bond backup strips to SMC and FRP (traditional fiberglass)
- Frequently used for backside reinforcement repair on a variety of plastic components
- Adhesive offers excellent sag resistance
- A range of work times allows for maximum efficiency on specific jobs
| 3M ID | 7000119892 |
|---|---|
| Part number | 8219 |
| Keywords | 8219 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Green |
| Material | Urethane |
| Product Color | Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 368.77 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 91.88973692908016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8129986842591731 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2870418653647106 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1505.803 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 130.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BAG |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 622.1700238676068 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.347973556080761 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.7222511921882637 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10195.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2425.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 781.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | BAG |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 714.2977294790034 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 220.4490344491465 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 99.994 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BAG |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

