3M™ SMC/Fiberglass Repair Adhesive-3 08271, Green, 400 mL Cartridge 6/Case
| UPC | 00051135082713 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119843 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Effectively Bonds Challenging Materials
When the backside of a plastic component is loosening, or a new component is being installed, 3M™ SMC/Fiberglass Repair Adhesives offer the reliable adhesion that you need for bonding rigid plastics. They securely bond pieces with impervious surfaces. These adhesives are ideal for small repair areas such as grilles and small gouges, as well as bonding headlamp buckets.
A Highly Versatile Product
In addition to bonding components to SMC, FRP and primed metal, we recommend these adhesives for additional applications including:
Bonding flexible plastics if used in combination with 3M™ Polyolefin Adhesion Promoter, PN 05907.
Under certain conditions, these adhesives may be used as a cosmetic filler. Check with your 3M representative.
Bonding industrial and marine composites.
Easy-to-Use Adhesive
This selection of adhesives offers a range of work times in 200 mL and 400 mL quantities for maximized efficiency during specific auto repair jobs.
- Two-part urethane or two-part epoxy adhesives effectively bond rigid plastic
- Commonly used to bond backup strips to SMC and FRP (traditional fiberglass)
- Frequently used for backside reinforcement repair on a variety of plastic components
- Adhesive offers excellent sag resistance
- A range of work times allows for maximum efficiency on specific jobs
| 3M ID | 7000119843 |
|---|---|
| Part number | 8271 |
| Keywords | 8271 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Green |
| Material | Urethane |
| Product Color | Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.55 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.6 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.799212598 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.767 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 24.257 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.604 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.27 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 168.82444591660837 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.6909455509580111 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5732018816806818 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.55 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.799212598425197 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2766.537 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.26 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.257 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.604 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.27 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 508.9978900430242 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.657145754016982 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.4370066674622417 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.228346456692913 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8340.981 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.834 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.559 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1679.9224378487672 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 522.5594954341935 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 237.029 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 912 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 912 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |

