3M™ Skull Screws™ Probed Test Plugs 393-2012-50, 50 pair/case, 10 pair/bag, 5 bags/case
3M™ Skull Screws™ Probed Test Plugs are a specially probed version of the standard plug.
Special Price
$100.30
Regular Price
$118.00
| UPC | 10093045937131 |
|---|---|
| 3M ID | 7000128264 |
| Packaging | Pair |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Skull Screws™ Probed Test Plugs are a specially probed version of the standard plug. This product works with the E A Rfit™ Validation System and allows you to conduct an earplug fit test for the P1300 and P1301 earplugs.
- specially probed version of the standard plug
- his product works with the E-A-Rfit™ Validation System
- allows you to conduct an earplug fit test for the P1300 and P1301 earplugs
- *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use.
| 3M ID | 7000128264 |
|---|---|
| Keywords | 70071647757,Hearing Protection,E-A-R fitValidation System,Skull ScrewsProbed Test Plugs 393-2012-50,50 pair,case,10 Pair EA,Bag,5 Bags,Construction,Safety,Mining & Metallurgy,Probed Earplugs for Fit Testing,Push-To-Fit Earplugs,Industrial Maintenance,Heavy Infrastructure,Commercial Building,Health & Safety Testing,Polyurethane,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hearing Protection Fit Testing |
| Color Family | Gray |
| Material | Polyurethane |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 393-2012-50 |
| Product Series | E-A-Rfit |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Health & Safety Testing |
| Recommended Industry | Commercial Buildings Design & Construction Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Skull Screws™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 4.536 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.175 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 3.17 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 0.078 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.010000168212706047 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.005070632030252185 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.125 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.12480314960629921 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.078 IN3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.175 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 3.17 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | PAA |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 220.58179549429966 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5000084106353023 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.25353160151260923 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3614.688 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 226.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 115.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.132 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.168 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.163 M |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 108073.05079177087 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 198.4160359663898 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 85.1866181082367 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.771 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Item Quantity | 16800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


