3M Silicone Spray Low VOC 60%, 24 fl oz (Net Wt 13.4 oz), 12 Can/Case
3M™ Silicone Lubricant Low VOC 60% is a silicone base release agent for industrial lubrication applications.
Special Price
$17.58
Regular Price
$20.68
| UPC | 51111077320 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121413 |
| Packaging | Canister |
3M Silicone Spray Low VOC 60%, 24 fl oz (Net Wt 13.4 oz), 12 Can/Case is available to buy in increments of 12
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Silicone Spray for Industrial Lubrication Applications
3M Silicone Spray Low VOC 60% is a silicone-based release agent designed for industrial lubrication applications. Its easy-to-use spray can makes the application 3M Silicone Lubricant Low VOC 60% simple in tasks such as lubricating machinery and moving parts; slides, chutes, and conveyors; preventing the buildup of inks and paints; eliminating squeaks caused by friction; preventing sticking and freezing; and protecting against rust. This product meets the applicable 2017 California Air Resource Board VOC limits for mist and web spray adhesives.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- SIMPLE APPLICATION: Dispensed from an easy-to-use spray can
- HELPS MAINTAIN PRODUCTIVITY: Long-lasting and fast-drying
- KEEP WORK SURFACES CLEAN: Uses a non-staining formula for less mess
- A MULTI-USE OPTION: Can be used in a wide variety of applications
| 3M ID | 7000121413 |
|---|---|
| Part number | Silicone Spray |
| Keywords | CARB OTC release agent industrial lubrication applications lubricating machinery moving parts slides chutes conveyors preventing buildup of inks and paints eliminating squeaks caused by friction preventing sticking and freezing protecting against rust aerosol spray can |
| Global Product Hierarchy | Lubricants > General Purpose Lubricants |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 13.4 oz |
| Product Number | Silicone Spray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.531 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 80.99998877163108 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1706546122016999 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8377565963025349 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1327.352 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.38 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1117.9549918154955 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.877692122554883 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.055283778252267 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18.32 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 7.202 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.561 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1047.1957453781686 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 643.5668219022291 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 291.917 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


