3M™ Silicone Spray Low VOC 60%, 20 fl oz Can (Net Wt 12.75 oz), 12 Cans/Case
3M™ Silicone Lubricant Low VOC 60% is a silicone base release agent for industrial lubrication applications.
Special Price
$16.72
Regular Price
$19.67
| UPC | 68060420749 |
|---|---|
| 3M ID | 7100307156 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Additionally, 3M™ Silicone Lubricant is a green, environmentally sustainable product designed to improve the safety of your projects without sacrificing product performance.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- SIMPLE APPLICATION: Dispensed from an easy-to-use spray can
- HELPS MAINTAIN PRODUCTIVITY: Long-lasting and fast-drying
- KEEP WORK SURFACES CLEAN: Uses a non-staining formula for less mess
- A MULTI-USE OPTION: Can be used in a wide variety of applications
| 3M ID | 7100307156 |
|---|---|
| Keywords | CARB OTC release agent industrial lubrication applications lubricating machinery moving parts slides chutes conveyors preventing buildup of inks and paints eliminating squeaks caused by friction preventing sticking and freezing protecting against rust aerosol spray can |
| Global Product Hierarchy | Lubricants > General Purpose Lubricants |
| Net Weight (Imperial) | 12.75 oz |
| Net Weight (Metric) | 361.5 g |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 641.833 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.845 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.827 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.827 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 56.44293572051711 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4149995512490654 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.137999741926876 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.812992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.687795275590551 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.687795275590551 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 924.934 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 516.188 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.845 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.827 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.827 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 950.0621953999813 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.421999404443245 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.65599690312251 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15568.73 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7902.486 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6194.256 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.195 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.272 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93244.28097675093 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1497.999183716428 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1147.1048333551114 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.25984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.528 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 520.318 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.5 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review

