3M™ Silicone Lubricant, 24 fl oz (Net Wt 13.25 oz), 12 Can/Case, NOT FOR SALE IN CA AND OTHER STATES
3M™ Silicone Lubricant is a silicone-based release agent designed for industrial lubrication applications. Its easy-to-use spray can makes the application 3M Silicone Lubricant simple in tasks such as lubricating machinery and moving parts; slides, chutes, and conveyors; preventing the buildup of inks and paints; eliminating squeaks caused by friction; preventing sticking and freezing; and protecting against rust.
Special Price
$20.25
Regular Price
$23.82
| UPC | 21200858222 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000925 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Silicone Lubricant is a silicone-based release agent designed for industrial lubrication applications. Its easy-to-use spray can makes the application 3M Silicone Lubricant simple in tasks such as lubricating machinery and moving parts; slides, chutes, and conveyors; preventing the buildup of inks and paints; eliminating squeaks caused by friction; preventing sticking and freezing; and protecting against rust.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- SIMPLE APPLICATION: Dispensed from an easy-to-use spray can
- HELPS MAINTAIN PRODUCTIVITY: Long-lasting and fast-drying
- KEEP WORK SURFACES CLEAN: Uses a non-staining formula for less mess
- A MULTI-USE OPTION: Can be used in a wide variety of applications
| 3M ID | 7000000925 |
|---|---|
| Part number | 85822 |
| Keywords | industrial lubrication applications lubricating machinery moving parts slides chutes conveyors preventing buildup of inks and paints eliminating squeaks caused by friction preventing sticking and freezing protecting against rust aerosol spray can release agent |
| Global Product Hierarchy | Lubricants > General Purpose Lubricants |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 13.25 oz |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.528 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 80.99998877163108 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1640407443361536 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7605948045378277 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1327.352 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.345 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1117.924479943448 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.629875718588476 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.127137654453932 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18319.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.636 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.14 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.295 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 967.8293309916126 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 584.1368098850517 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 264.96 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


