3M™ Silicone Lubricant, 20 FL OZ (Net Wt 11.75 oz), 12 Can/Case
| UPC | 68060005120 |
|---|---|
| 3M ID | 7100307968 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
An All-Around Industrial Lubricant
3M™ Silicone Lubricant can be used to lubricate an array of machinery and moving parts. It also eliminates squeaks caused by friction, protects against rust, and prevents sticking and freezing, among other applications. Its easy-to-use spray can makes the application of 3M™ Silicone Lubricant quick and maintenance-free.
Not for sale or use in California. Consult local air quality rules before use. See 3M Silicone Spray Low VOC 60% for a lubricant that is CARB-Compliant.
Recommended Applications
Lubricates machinery and moving parts
Ideal for slides, chutes and conveyors
Prevents buildup of inks and paints
Eliminates squeaks caused by friction
Prevents sticking and freezing
Protects against rust
Ideal for Factory Maintenance and Production
In thousands of factories and plants, 3M maintenance and cleaning aerosols are used every day to save time and effort. Lubricating, cleaning, inhibiting rust, and other tough jobs become easy with the convenience and effectiveness of our formulated chemicals. Cleaners can also be used to prep surfaces and help improve adhesive bonding by removing dirt, grease and other contaminants, leaving a clean substrate.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- SIMPLE APPLICATION: Dispensed from an easy-to-use spray can
- HELPS MAINTAIN PRODUCTIVITY: Long-lasting and fast-drying
- KEEP WORK SURFACES CLEAN: Uses a non-staining formula for less mess
- A MULTI-USE OPTION: Can be used in a wide variety of applications
| 3M ID | 7100307968 |
|---|---|
| Keywords | industrial lubrication applications lubricating machinery moving parts slides chutes conveyors preventing buildup of inks and paints eliminating squeaks caused by friction preventing sticking and freezing protecting against rust aerosol spray can release agent |
| Global Product Hierarchy | Lubricants > General Purpose Lubricants |
| Net Weight (Imperial) | 11.75 oz |
| Net Weight (Metric) | 333.1 g |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 3.075984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.057874016 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.057874016 |
| Base - Metric Gross Weight | 624.596 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.813 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.687 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.687 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 3.4422883806397535 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.376998471116258 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0759991399326228 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.075984251968504 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0578740157480315 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.0578740157480315 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 56.409 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 488.065 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.813 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.687 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.687 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 950.0621953999813 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.983998209670062 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.911989679191473 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15568.73 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7703.812 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5856.78 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.195 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.272 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93244.28097675093 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1461.9999009242595 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1084.6081912709421 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.25984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.528 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 491.97 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.5 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Unit | PAL |

