3M™ Silane Glass Treatment AP115, Clear, 4 oz Bottle, 20 Each/Case
| UPC | 00051115234781 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001327 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Promote Adhesion to Uncoated Glass Surfaces
3M™ Silane Glass Treatment AP115 is a solvent mixture of isopropyl alcohol and water that is used to increase adhesion of 3M™ VHB™ Tapes to uncoated glass surfaces. Glass surfaces are water loving in nature, which can cause issues in humid or wet environments when attempting to create a strong, long-lasting adhesive bond. Moisture can undercut the tape bondline and interfere with normal adhesion forces. 3M™ Silane Glass Treatment AP115 creates a hydrophobic surface that protects the 3M™ VHB™ Tape and bonds in even the most moist environments. Easy to apply and clear in color
Recommended Applications
Glass treatment in wet or humid enviroments
Construction industry
Application Instructions
Moisten a clean, soft absorbent, lint-free cloth with the silane solution (or spray solution onto surface) and wipe the area to be bonded in one direction. Immediately follow with a dry lint-free cloth (two-cloth method). A thin "mono-layer" of the silane solution gives the best results. The glass should be completely dry with no film residue visible.* Under normal room temperature conditions it is best to wait 1 to 2 minutes before applying the tape so that any residual moisture can evaporate.
Apply 3M™ VHB™ Tape within 15 minutes after treating the surface to minimize the risk of recontamination of the surface.
- Promotes adhesion of 3M™ VHB™ Tapes to uncoated glass surfaces
- Creates a hydrophobic surface on uncoated glass to protect the 3M™ VHB™ Tape bondline
- Available in 4 fl. oz spray bottle or 1 gallon bulk bottle
- Durable and easy to apply
- Clear in color
| 3M ID | 7000001327 |
|---|---|
| Part number | AP115 |
| Keywords | Glass Treatment |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Adhesion Promoters |
| Clean-up | Isopropyl Alcohol |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 0.26 lb |
| Net Weight (Metric) | 0.12 kg |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | AP115 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 50°F - 95°F |
| Storage Temperature (Celsius) | 10°C - 35°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5.875 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.642992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.642913386 |
| Base - Metric Gross Weight | 115.666 G |
| Base - Metric Height Dimension | 149.225 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 41.732 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 41.73 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 15.866173464630394 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2549998801787605 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08758965676605186 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.875 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.642992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.6429133858267717 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.26 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 39.73 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 149.225 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 41.732 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 41.73 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 393.22858566976976 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.599741459495891 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.7517931353210372 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.574803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.968503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6443.862 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2540.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 794.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.167 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.177 M |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87691.1202641303 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 970.0339536134613 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 294.3016876584586 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.437 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 133.493 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 3360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |

