3M™ Shipping-Mate™ Case Sealing Adhesive, Clear, 24 fl oz Can (Net Wt 17.3 oz), 12/Case, NOT FOR SALE IN CA AND OTHER STATES
| UPC | 00021200300240 |
|---|---|
| 3M ID | 7000143197 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
5 Minutes to Carton-Tearing Strength
A fast-tack adhesive, 3M™ Shipping-Mate™ Case Sealing Adhesive provides carton-tearing strength and strong bonds in just 5 minutes, effectively sealing shipping cases and containers. Featuring heat and moisture resistance, 3M™ Shipping-Mate™ Case Sealing Adhesive delivers long-lasting durability. This case sealing adhesive permanently seals closure flaps and safeguards many corrugated shipping containers from external factors.
Recommended Applications:
Shipping room carton closure
Inspections and reclosing cartons
Quality control shipments of samples
General bonding applications
An All-Around Adhesive
3M™ Shipping-Mate™ Case Sealing Adhesive is capable of forming strong bonds on a wide array of materials, including paper, cardboard, fabric and insulation. It also works well with plastic, metal, wood and much more. This spray adhesive has been proven to work well for projects of all sizes, from crafting to construction.
- Fast-tack adhesive provides strong, carton-tearing strength in 5 minutes
- Offers low soak-in for uniform coverage
- Features heat and moisture resistance for long-lasting durability
- Adhesive permanently seals closure flaps to protect corrugated shipping containers
| 3M ID | 7000143197 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Shipping-Mate™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9.3 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 58.105 G |
| Base - Metric Height Dimension | 23.622 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 83.69998432910252 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1280995974425231 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12808857432941387 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.3 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1371.597 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 58.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.622 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1117.924479943448 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.650208710521298 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5366219674285968 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18319.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.006 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.697 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1179.473102689095 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 98.37246600951423 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 44.621 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 123.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


