3M™ Set Change Dispensing System S171, 1 Each/Case
| UPC | 00021200609640 |
|---|---|
| 3M ID | 7000130770 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy to Use, Table Top Repulpable Tape Dispensing System
Speed up your packing, shipping and overall production process with a heavy duty repulpable tape dispenser. 3M™ Set Change Dispensing System S171 helps to quickly and easily dispense repulpable core starting tape while also removing the liner at the same time. It can accommodate up to 2 inch wide tape and also accepts long yardage rolls of tape. It is table top mounted, silver in color, and specially designed by 3M.
Recommended Application
Dispense repulpable core starting tape
Another Repulpable Adhesive Won't Contaminate
3M's wide selection of repulpable splicing tape commonly feature a lightweight tissue coated on both sides with a colored, repulpable adhesive on an easy release, kraft paper liner. Repulpable construction means there is no need to remove the splice from waste. The tape's water dispersability eliminates the danger of contaminating the paper mill broke with non-repulpable material. It meets or exceeds TAPPI UM-213, procedure A, so it helps to save labor costs and increase the value of waste paper.
Another Fast and Effective Applicators and Dispensers
From hand-held to walk-behind, or custom-mounted to portable, 3M applicators and dispensers are specially designed for use with 3M Masking and Surface Protection Products. The easy to use applicators and dispensers help to cut down on packaging time and keep production moving.
- Heavy duty, table top mounted repulpable tape dispenser
- Dispenses repulpable core starting tape while removing liner
- Accommodates up to 2 inch wide tape
- Accepts long yardage rolls of tape
- Silver color
| 3M ID | 7000130770 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M Set Change Dispensing System S171, repulpable tape dispenser, heavy duty tape dispenser, table top tape dispenser, core starting tape dispenser, 2 inch wide tape dispenser, long yardage tape rolls dispenser, silver tape dispenser, repulpable core starting tape, tape dispensing system, packaging tape dispenser, shipping tape dispenser, production process tape dispenser, repulpable adhesive, water dispersable tape, TAPPI UM-213, tape splicing, paper mill tape, manufacturing tape solutions, transportation tape solutions, appliance tape solutions, marine tape solutions, paper and print tape solutions, rail tape solutions |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Application | Core Starting |
| Color Family | Gray |
| Product Number | S171 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.057 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1342.7089196698078 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 6.7395313549917075 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.00669797421857 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 22003.057 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.271 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1342.7089196698078 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.7395313549917075 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.00669797421857 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.51968503937008 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22003.057 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.057 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.271 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.318 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.248 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 77256.06002393107 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 359.35348736135046 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 240.32150276249135 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.188976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.266 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 109.008 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.97 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 48 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


