3M™ Semi-Rigid Plastic Repair 34240, 47.3 mL Cartridge 6/Case
| UPC | 00051131342408 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045498 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
From reinforcing the backside of bumpers to re-building tabs, 3M™ Semi-Rigid Plastic Repair is a specially formulated urethane adhesive that will create a strong, lasting-lasting repair. This product is an excellent choice for bonding, back-side reinforcing and cosmetic filling of plastic parts because of its extremely fast work time and strength.This product offers strong adhesion over a range of temperatures. It's also highly effective for bonding dissimilar materials such as plastic, fiberglass and metal.
3M Works to Meet the Needs of the Automotive MarketIn working with automotive repair professionals, 3M has identified special needs that technicians encounter to satisfactorily repair plastic. That's why we formulated a unique adhesive that effectively bonds and reinforces semi-rigid plastics commonly used in today's vehicles.
The Science of Collision Repair from 3M3M has long been developing new ways to apply science to the lives of professionals in a range of industries including collision repair. 3M™ Semi-Rigid Plastic Repair is a great example – decades of knowledge in a product that delivers better results in time and quality even for the most specific jobs, and helps you get the most value and customer satisfaction from your entire operation.
- Unique formula bonds a variety of semi-rigid plastics
- Fast-curing urethane chemistry enhances productivity
- Adhesive reinforces two-sided repairs
- High-performance adhesive creates a lasting bond
- 200 mL dual-syringe cartridge system makes application easier
| 3M ID | 7000045498 |
|---|---|
| Part number | 34240 |
| Keywords | 34240 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 81.647 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.49 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18000082320608699 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12345886682353145 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0984251968503935 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.03 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 56.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.49 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 309.2743153990245 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3199075637008622 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7407532009411887 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5068.098 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 598.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 336.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.174 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 346.1257516302578 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 177.78076822588528 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 80.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |


