3M™ Selfwound PVC Tape 1506R, White, 1 in x 36 yd, 6 mil, 36 Rolls/Case
| UPC | 00051128954362 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043868 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Venture Tape™ Selfwound PVC Tape 1506R is a 6 mil vinyl tape featuring an aggressive rubber adhesive formula that's specifically designed for sealing and seaming PVC pipe jackets and fittings.
This conformable tape is easy to use and offers linerless, self-wound application. The vinyl backing offers conformability and consistent adhesion across corners, curves, and other irregular surfaces.
This durable adhesive is built to last, making it ideal for sealing longitudinal and circumferential joints in PVC pipe coverings and jacketing.
The tape is PVC color-matched for a uniform appearance and is available in black or white.
For consistent results in your indoor PVC sealing and seaming applications, rely on 3M™ Venture Tape™ Selfwound PVC Tape 1506R.
- USEFUL: Designed for sealing and seaming PVC jacketing
- CONFORMABLE: Achieve consistent adhesion in corners and irregular surfaces
- AGGRESSIVE ADHESIVE: Bonds to PVC with aggressive rubber adhesive formulation
- EASY TO USE: Offers simple application from linerless, self-wound roll
- PVC COLOR-MATCHED: Available in black or white to match PVC for uniform, professional appearance
| 3M ID | 7100043868 |
|---|---|
| Keywords | 3m venture tape selfwound pvc tape 1506r white 1 in vinyl rubber adhesive sealing seaming jacketing corners irregular surfaces moisture abrasion chemical resistant linerless self-wound durable indoor 6 mil uniform professional appearance |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 1506R |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Venture Tape™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.62519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.62519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 122.47 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.208 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.208 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 13.142073528241545 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.27000013249781957 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.25000420531765116 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.6251968503937007 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.6251968503937007 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 215.36 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 113.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 9.208 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 9.208 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 692.717133465763 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.00025231905907 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.999269542386703 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.188976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11351.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.804 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.082 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 107828.95581539195 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1940.0679072269227 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1134.018193471817 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 55.90551181102362 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.767 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 514.382 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.42 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 4536 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4536 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


