3M™ SecureFit™ SF607SGAF, Grey Indoor/Outdoor Scotchgard™ Anti-fog lens, 20 ea/case
Get quality, durability and versatility all in one with 3M™ SecureFit™ 600 Series Protective Eyewear. Choose from a variety of features, including 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating, multiple lens colors and a removable foam-lined gasket.
Special Price
$170.00
Regular Price
$200.00
| UPC | 50051131273424 |
|---|---|
| 3M ID | 7100132351 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- 3M's innovative temple design features slotted ribs that provide comfortable pressure equalization, allowing the temples to flex and self-adjust to the size of the wearer's head.
- Cuved temples apply pressure to the less sensitive back of the head, instead of the temples, achieving a comfortable fit even during rapid head movement.
- Sturdy, yet stylish dual lens frame
- Available in multiple lens color options, including photochromic and polarized lenses.
- Choose from models with anti-scratch, anti-fog/anti-scratch or optional 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating
- U6 rated polycarbonate lenses absorb 99.9% of UVA, UVB, and UVC rays between 200 nm and 380 nm.
- Meets the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1 Standard
| 3M ID | 7100132351 |
|---|---|
| Keywords | 70071696119 |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Diopter | 0 |
| Eyewear Range | Premium |
| Frame Color | Gray |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Half-frame |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Anti-scratch & Anti-fog |
| Lens Color | Gray I/O |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Metal Detectable | No |
| Product Number | SF607SGAF |
| Product Series | 600 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Remediation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Primary Metal |
| Splash Protection | No |
| Temple Color | Gray |
| Temple Style | SecureFit™ |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 26.762 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 99.99997559050236 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.059000110605916936 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05499872054726141 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1638.706 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 24.947 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 467.18747177651835 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.4629985949719568 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0999744109452283 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7655.831 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 663.605 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 498.94 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.605 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.51 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97515.94306338219 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 293.2148087058872 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 184.79587740860808 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.598 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 83.822 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 129.032 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


