3M™ SecureFit™ Safety Glasses SF402SGAF-BLU-F, Blue/Gray, Gray Scotchgard™ Anti-fog Lens, Foam Gasket, 20 EA/Case
Take the next step in comfort with 3M™ SecureFit™ 400 Series Protective Eyewear, featuring 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology, a soft one-piece nose bridge, dual-injected temples and a range of options, including lens colors, premium coatings, readers and more.
Special Price
$195.50
Regular Price
$230.00
| UPC | 50051131277323 |
|---|---|
| 3M ID | 7100156137 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M SecureFit Protective Eyewear is designed to diffuse pressure over the ears through 3M’s proprietary Pressure Diffusion Temple Technology. The glasses automatically adjust to the head and facial features of the wearer. Weighing less than 1 ounce, the durable, snug fitting, flexible nature of SecureFit offers a more comfortable and personal fit than old fashion “one size fits all” glasses. The snug fit also keeps the glasses securely in place as the wearer looks up and down or side to side, eliminating the need for frequent repositioning. Scotchgard Anti-Fog Lens Coating helps workers see clearly, longer. Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100156137 |
|---|---|
| Part number | 1334248 |
| Keywords | 3M™ SecureFit™, Safety Glasses, SecureFit™, SecureFit, 400, 400 Series, Secure Fit, Secure Fit™ |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Diopter | 0 |
| Eyewear Range | Value |
| Frame Color | Blue Gray Blue/Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Frameless |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Anti-scratch & Anti-fog |
| Lens Color | Gray |
| Lens Marking | 3M Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Number | SF402SGAF-BLU-F |
| Product Series | 400 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Automotive Aviation Chemical Handling Chemicals Chiseling Construction Demolition Drilling Facility Maintenance Food & Beverage Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Grinding Law Enforcement Machine Operation Machining Masonary Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Pouring/Casting Power Fastening Primary Metal Remediation Riveting Sawing Transportation UV Protection |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Primary Metal |
| Temple Color | Blue/Gray |
| Temple Style | 3M Pressure Diffusion Temple Technology |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 25.855 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.499984133826537 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0570005178879001 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05489510328403452 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 450.644 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 24.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 618.2242285744414 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.7500294372235583 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0979020656806904 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.409448818897637 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10130.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 793.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 498.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97515.94306338219 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 328.4887706554676 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 184.44754703435598 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.598 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 83.664 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 129.032 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


