3M™ SecureFit™ Safety Glasses SF401SGAF-BLU-F, Blue/Gray, Clear Scotchgard™ Anti-fog Lens, Foam Gasket, 20 EA/Case
| UPC | 50051131277316 |
|---|---|
| 3M ID | 7100156104 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M SecureFit Protective Eyewear is designed to diffuse pressure over the ears through 3M’s proprietary Pressure Diffusion Temple Technology. The glasses automatically adjust to the head and facial features of the wearer. Weighing less than 1 ounce, the durable, snug fitting, flexible nature of SecureFit offers a more comfortable and personal fit than old fashion “one size fits all” glasses. The snug fit also keeps the glasses securely in place as the wearer looks up and down or side to side, eliminating the need for frequent repositioning. Removable foam lined gasket helps keep debris out of your eyes while providing comfort and cushioning. Scotchgard Anti-Fog Lens Coating helps workers see clearly, longer. Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- SELF-ADJUSTING COMFORT: Features 3M Pressure Diffusion Temple Technology which allows the temples to flex and self-adjust to the size and shape of your head. Weighs less than 1 ounce!
- ALL DAY WEARABILITY: Soft, adjustable nose pads to reduce slippage and dual-injected padded temple touchpoints for added comfort over the ears.
- DUST DEFENSE: Removable foam-lined gasket helps keep debris out of your eyes while providing comfort and cushioning.
- SCOTCHGARD ANTI-FOG COATING has an active ingredient that bonds to the lenses to help keep them clear longer than regular coatings, based on 3M internal testing
- DESIGNED FOR CHALLENGING SITUATIONS such as hot and humid conditions, indoor and outdoor work, physically demanding tasks, and climate-controlled areas.
- ANSI Z87: Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- POLYCARBONATE LENSES absorb 99.9% UV rays.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100156104 |
|---|---|
| Part number | 1334247 |
| Keywords | 3M™ SecureFit™, Safety Glasses, SecureFit™, SecureFit, 400, 400 Series, Secure Fit, Secure Fit™ |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Diopter | 0 |
| Eyewear Range | Value |
| Frame Color | Blue Gray Blue/Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Frameless |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Anti-scratch & Anti-fog |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | 3M Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Number | SF401SGAF-BLU-F |
| Product Series | 400 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Automotive Aviation Chemical Handling Chemicals Chiseling Composite Finishing Construction Demolition Drilling Exterior Assembly Facility Maintenance Final Finish Food & Beverage Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Grinding Interior Assembly Law Enforcement Machine Operation Machining Masonary Metal Fabrication Mining Oil & Gas Paint Preparation Painting Pharmaceuticals Pouring/Casting Power Fastening Primary Metal Remediation Riveting Sawing Transportation UV Protection Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Primary Metal |
| Temple Color | Blue/Gray |
| Temple Style | 3M Pressure Diffusion Temple Technology |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 25.855 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.499984133826537 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0570005178879001 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05489510328403452 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 450.644 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 24.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 578.8703821502131 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.7500294372235583 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0979020656806904 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9485.986 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 793.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 498.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.51 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78964.72485858358 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 218.25763956302882 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 118.57342309351456 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.294 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 53.784 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

