3M™ SecureFit™ Safety Glasses SF401AF-FM, Foam, Clear Anti-fog Lens, 20 EA/Case
| UPC | 50051131274759 |
|---|---|
| 3M ID | 7100112131 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M SecureFit Protective Eyewear is designed to diffuse pressure over the ears through 3M’s proprietary Pressure Diffusion Temple Technology. The glasses automatically adjust to the head and facial features of the wearer. Weighing less than 1 ounce, the durable, snug fitting, flexible nature of SecureFit offers a more comfortable and personal fit than old fashion “one size fits all” glasses. The snug fit also keeps the glasses securely in place as the wearer looks up and down or side to side, eliminating the need for frequent repositioning. The anti-fog coating on the lenses helps reduce the chances of fogging in hot and humid environments. Removable foam lined gasket helps keep debris out of your eyes while providing comfort and cushioning. Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- SELF-ADJUSTING COMFORT: Features 3M Pressure Diffusion Temple Technology which allows the temples to flex and self-adjust to the size and shape of your head. Weighs less than 1 ounce!
- ALL DAY WEARABILITY: Soft, adjustable nose pads to reduce slippage and dual-injected padded temple touchpoints for added comfort over the ears.
- DUST DEFENSE: Removable foam-lined gasket helps keep debris out of your eyes while providing comfort and cushioning.
- ANTI-FOG LENS COATING makes this protective eyewear ideal for humid environments.
- ANSI Z87: Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- POLYCARBONATE LENSES absorb 99.9% UV rays.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100112131 |
|---|---|
| Part number | SF401AF-FM |
| Keywords | 70071675337 |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Diopter | 0 |
| Eyewear Range | Value |
| Frame Color | Clear Green/Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Frameless |
| Lens Coating | Anti-scratch & Anti-fog |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Number | SF401AF-FM |
| Product Series | 400 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Chipping Chiseling Cleaning Composite Finishing Demolition Drilling Exterior Assembly Final Finish Grinding Interior Assembly Machine Operation Masonary Paint Preparation Painting Sanding Sawing Welding |
| Recommended Industry | Automotive Aviation Construction General Manufacturing Metal Fabrication Mining Oil & Gas Transportation |
| Temple Color | Black |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 10 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 37.648 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 150.00002440949763 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08299963246736271 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.07694132950252228 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2458.06 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 34.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 467.18747177651835 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5998946366756566 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5388265900504454 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7655.831 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 725.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 698.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.605 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.51 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97515.94306338219 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 220.46226218487757 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 166.1932717254481 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.598 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 75.384 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 129.032 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

