3M™ SecureFit™ Protective Eyewear SF601SGAF-FM Foam, Clear Scotchgard™ Anti-fog Lens, 20 EA/Case
Get quality, durability and versatility all in one with 3M™ SecureFit™ 600 Series Protective Eyewear. Choose from a variety of features, including 3M™ Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating, multiple lens colors and a removable foam-lined gasket.
Special Price
$229.50
Regular Price
$270.00
| UPC | 50051131273400 |
|---|---|
| 3M ID | 7100133322 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M SecureFit Protective Eyewear is designed to diffuse pressure over the ears through 3M’s proprietary Pressure Diffusion Temple Technology. The glasses automatically adjust to the head and facial features of the wearer. Weighing less than 1 ounce, the durable, snug fitting, flexible nature of SecureFit offers a more comfortable and personal fit than old fashion “one size fits all” glasses. The snug fit also keeps the glasses securely in place as the wearer looks up and down or side to side, eliminating the need for frequent repositioning. Scotchgard Anti-Fog Lens Coating helps workers see clearly, longer. Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- SELF-ADJUSTING COMFORT: Features 3M Pressure Diffusion Temple Technology which allows the temples to flex and self-adjust to the size and shape of your head. Weighs less than 1 ounce!
- SCOTCHGARD ANTI-FOG COATING has an active ingredient that bonds to the lenses to help keep them clear longer than regular coatings, based on 3M internal testing
- DESIGNED FOR CHALLENGING SITUATIONS such as hot and humid conditions, indoor and outdoor work, physically demanding tasks, and climate-controlled areas.
- ANSI Z87: Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- POLYCARBONATE LENSES absorb 99.9% UV rays.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100133322 |
|---|---|
| Keywords | 70071696093 |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Diopter | 0 |
| Eyewear Range | Premium |
| Frame Color | Gray |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Half-frame |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Anti-scratch & Anti-fog |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Metal Detectable | No |
| Product Number | SF601SGAF-FM |
| Product Series | 600 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Remediation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Primary Metal |
| Splash Protection | No |
| Temple Color | Gray |
| Temple Style | SecureFit™ |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 32.659 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 99.99997559050236 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.07200077020695916 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06799938014830365 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1638.706 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 30.844 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 610.4998430469302 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9399995639256453 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.359987602966073 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.18779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10004.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 879.969 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 616.88 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.037 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82809.22073655171 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 260.14546937815555 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 146.87857293543098 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.12992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.357 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 66.623 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 109.55 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review

