3M™ SecureFit™ Protective Eyewear SF410AS, Indoor/Outdoor Mirror Lens, 20 EA/Case
Take the next step in comfort with 3M™ SecureFit™ 400 Series Protective Eyewear, featuring 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology, a soft one-piece nose bridge, dual-injected temples and a range of options, including lens colors, premium coatings, readers and more.
Special Price
$76.50
Regular Price
$90.00
| UPC | 10078371662131 |
|---|---|
| 3M ID | 7100112436 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M SecureFit Protective Eyewear is designed to diffuse pressure over the ears through 3M’s proprietary Pressure Diffusion Temple Technology. The glasses automatically adjust to the head and facial features of the wearer. Weighing less than 1 ounce, the durable, snug fitting, flexible nature of SecureFit offers a more comfortable and personal fit than old fashion “one size fits all” glasses. The snug fit also keeps the glasses securely in place as the wearer looks up and down or side to side, eliminating the need for frequent repositioning. Scotchgard Anti-Fog Lens Coating helps workers see clearly, longer. Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- SELF-ADJUSTING COMFORT: Features 3M Pressure Diffusion Temple Technology which allows the temples to flex and self-adjust to the size and shape of your head. Weighs less than 1 ounce!
- ALL DAY WEARABILITY: Soft, adjustable nose pads to reduce slippage and dual-injected padded temple touchpoints for added comfort over the ears.
- DESIGNED FOR CHALLENGING SITUATIONS such as hot and humid conditions, indoor and outdoor work, physically demanding tasks, and climate-controlled areas.
- IDEAL FOR TASKS REQUIRING FREQUENT MOVEMENT INDOOR TO/FROM OUTDOOR: Reduces brightness and glare from the sun.
- ANSI Z87: Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- POLYCARBONATE LENSES absorb 99.9% UV rays.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100112436 |
|---|---|
| Part number | SF410AS |
| Keywords | Protective Eyewear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Diopter | 0 |
| Frame Color | Black Clear Green/Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Frameless |
| Hard Coat Lens | Yes |
| Lens Coating | Anti-scratch |
| Lens Color | Indoor/Outdoor Mirror |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Metal Detectable | No |
| Product Number | SF410AS |
| Product Series | 400 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Remediation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Aviation Chemicals Commercial Buildings Construction Design & Construction Food & Beverage Food Processing Food Safety General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Law Enforcement Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Primary Metal Transportation |
| Splash Protection | No |
| Temple Color | Clear |
| Temple Style | SecureFit™ |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 20.865 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.499984133826537 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04599945100487471 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04399985828685787 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 450.644 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 19.958 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 442.6808853617707 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1999760930722887 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8799971657371574 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7254.24 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 544.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 399.16 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97515.94306338219 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 238.0992431596678 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 147.83978839855706 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.598 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 67.059 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 129.032 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review

