3M™ SecureFit™ Protective Eyewear SF410AS-FM, Indoor/Outdoor Mirror Lens, Foam, 20 EA/Case
Take the next step in comfort with 3M™ SecureFit™ 400 Series Protective Eyewear, featuring 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology, a soft one-piece nose bridge, dual-injected temples and a range of options, including lens colors, premium coatings, readers and more.
Special Price
$144.50
Regular Price
$170.00
| UPC | 50051131275459 |
|---|---|
| 3M ID | 7100112223 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M SecureFit Protective Eyewear is designed to diffuse pressure over the ears through 3M’s proprietary Pressure Diffusion Temple Technology. The glasses automatically adjust to the head and facial features of the wearer. Weighing less than 1 ounce, the durable, snug fitting, flexible nature of SecureFit offers a more comfortable and personal fit than old fashion “one size fits all” glasses. The snug fit also keeps the glasses securely in place as the wearer looks up and down or side to side, eliminating the need for frequent repositioning. Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- SELF-ADJUSTING COMFORT: Features 3M Pressure Diffusion Temple Technology which allows the temples to flex and self-adjust to the size and shape of your head. Weighs less than 1 ounce!
- ALL DAY WEARABILITY: Soft, adjustable nose pads to reduce slippage and dual-injected padded temple touchpoints for added comfort over the ears.
- DUST DEFENSE: Removable foam-lined gasket helps keep debris out of your eyes while providing comfort and cushioning.
- INDOOR/OUTDOOR LENS TINT: Designed for tasks requiring frequent movement between indoors and outdoors.
- ANSI Z87: Meets the High Impact Requirements of CSA Z94.3-2007 and the High Impact Requirements of ANSI Z87.1-2020.
- POLYCARBONATE LENSES absorb 99.9% UV rays.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100112223 |
|---|---|
| Part number | SF410AS-FM |
| Keywords | 70071676384 |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Diopter | 0 |
| Eyewear Range | Value |
| Frame Color | Green/Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Frameless |
| Lens Coating | Anti-scratch |
| Lens Color | Indoor/Outdoor Mirror |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Number | SF410AS-FM |
| Product Series | 400 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Automotive Aviation Construction General Manufacturing Metal Fabrication Mining Oil & Gas Transportation |
| Temple Color | Black |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 22.68 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 41.252051008039025 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.050000841063530234 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.044092452436975516 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.676 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 20.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 467.47971448698803 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5500701654218743 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8818490487395103 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.748031496062992 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.51968503937008 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7660.62 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 703.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 400.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97515.94306338219 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 207.23452645378492 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 95.23969726386711 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.598 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 43.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 129.032 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


