3M™ SecureFit™ Protective Eyewear SF402AF, Gray Anti-fog Lens, 20 EA/Case
Take the next step in comfort with 3M™ SecureFit™ 400 Series Protective Eyewear, featuring 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology, a soft one-piece nose bridge, dual-injected temples and a range of options, including lens colors, premium coatings, readers and more.
Special Price
$76.50
Regular Price
$90.00
| UPC | 10078371662124 |
|---|---|
| 3M ID | 7100112433 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100112433 |
|---|---|
| Part number | SF402AF |
| Keywords | Protective Eyewear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Anti Fog Lens | Yes |
| Diopter | 0 |
| Frame Color | Black Clear Green/Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Style | Frameless |
| Hard Coat Lens | Yes |
| Lens Coating | Anti-scratch & Anti-fog |
| Lens Color | Gray |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Metal Detectable | No |
| Product Number | SF402AF |
| Product Series | 400 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Remediation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Aviation Chemicals Commercial Buildings Construction Design & Construction Food & Beverage Food Processing Food Safety General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Law Enforcement Metal Fabrication Mining Oil & Gas Pharmaceuticals Primary Metal Transportation |
| Splash Protection | No |
| Temple Color | Clear |
| Temple Style | SecureFit™ |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| UV Protection | 0.999 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 20.865 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.499984133826537 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04599945100487471 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04399985828685787 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 450.644 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 19.958 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 436.03759648464177 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2500210265882559 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8799971657371574 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7145.376 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 567.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 399.16 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97515.94306338219 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 244.71311102521412 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 147.83978839855706 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.598 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 67.059 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 129.032 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review

