3M™ Scotch-Weld™ Toughened Epoxy Adhesive LSB360NS, Green, 400 mL Duo-Pak, 6/case
| UPC | 00051115642913 |
|---|---|
| 3M ID | 7010366139 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When using a Duo-Pak (DP) size adhesive, rely on 3M dispensing equipment for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
Works Efficiently for Large Structure Bonding
Unlike using screws or rivets, 3M™ Scotch-Weld™ Toughened Epoxy Adhesive LSB360NS lets you distribute stress uniformly over the entire bonded area while maintaining surface integrity and the physical properties of the panel. It allows you to use thinner, lighter panel materials without worrying about distortion, splitting, or crazing and will secure even small or thin bonding edges. Offering high resistance against shock and vibration, it features outstanding shear and peel adhesion with very high levels of durability. Bonds oily steel and galvanized metal. Non-sag formulation ensures adhesive stays where applied.
Recommended Applications
Vehicle flooring and side walls
Oily steel and galvanized
Metal enclosure facing and cabinets
Panels to frame
Ideal for Bulk Application through Meter Mix Dispensing Equipment
This epoxy dispenses as a medium viscosity adhesive for easy, controlled dispensing. The adhesive reaches handling strength in approximately 5 hours and is fully cured in 7 days at 73ºF (23ºC).The mix ratio is 1:1 and provides a 90 minute work life, providing ample time to adjust for desired fit prior to curing. 3M™ Scotch-Weld™ Toughened Epoxy Adhesive LSB360NS is ideal for bulk application through meter mix dispensing equipment and the manufacture of large panel products.
What are Epoxy Adhesives?
Epoxy adhesives are part of the class of adhesives called "structural adhesives," which also includes polyurethane, acrylic, cyanoacrylate and others. Epoxies are formulated as liquid reactive polymers that undergo a chemical reaction when mixed and then cure to form a solid plastic material. Once the two parts are mixed in their specified ratio, they begin the curing process and offer a limited working time where the adhesive can be applied and the two surfaces positioned as needed. This work life lasts anywhere from a few minutes to several hours. These structural adhesives provide high shear and peel strengths, depending on the formula, and better heat and chemical resistance than other common adhesives. In general, epoxy adhesives have the highest overall strength and offer the best performance and most resistance to high temperatures, solvents and outdoor weathering.
Epoxy adhesives are widely used in building and home construction; aircraft and automobile manufacturing; bicycle, boat, golf clubs, ski and snowboard assembly as well as a host of home use and other applications. They are used virtually anywhere high-strength bonds are needed along with resistance to environmental conditions. These adhesives are popular for their ease of use, mechanical strength and chemical resistance. Formulations can be created to make epoxies flexible or rigid, transparent or opaque, quick setting or slow setting. The versatility with which epoxy adhesives can be formulated helps meet almost any requirement for bonding wood, metal, glass, stone and various plastics.
Industrial uses for epoxies range widely and, in addition to adhesives, include coatings and composite materials like carbon fiber and glass-reinforced composites. They are the preferred choice due to their ability to flow and conform to the work area, strong adhesion, chemical and heat resistance and exceptional mechanical and electrical insulating properties.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Toughened for heightened resistance against shock, vibration, and impact loads
- 10 hour work life allows pre-mixing and extended open times
- Features good long-term holding power and peel strength
- Delivers non-sag formulation so adhesive stays where applied
- Ideal for bulk application through meter mix dispensing equipment
| 3M ID | 7010366139 |
|---|---|
| Keywords | large structure bonding structural adhesives bonds bulk application two part aluminum honeycomb panels delivery truck side walls metal enclosure facing metal cabinets panel to frame extended extra worklife bulk oily metals non sag |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Green |
| Product Number | LSB360NS |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.608 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 9.271 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.699 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 60.77250934029427 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3404105540840556 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7319347104537935 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.65 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.85 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 995.883 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.332 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.271 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.699 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 508.25791612213146 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.778807280201825 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.389403640100912 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8328.855 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.982 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.991 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.12 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.853 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89832.63872039555 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1384.9990466109473 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 667.1893532953387 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.55984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1472093.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 302.632 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.182 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 912 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 912 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |


