3M™ Scotch-Weld™ Threadlocker TL42, Blue, 1 L Bottle, 1/case
| UPC | 00051115251245 |
|---|---|
| 3M ID | 7010310189 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Prevents Nuts and Bolts from Loosening with Vibration
3M™ Scotch-Weld™ Threadlocker TL42 hardens and seals threaded assemblies to resist vibration and prevent loosening or leakage of secured fasteners. Applying this adhesive to fasteners before tightening seals out moisture and prevents corrosion. Application is fast and easy with just a targeted squeeze of the bottle. The anaerobic formulation begins to cure quickly into a polymer that seals, secures, and retains. An activator can be used for even faster cure or larger gap sizes. The medium strength adhesive loosens when needed with regular hand tools.
Recommended Applications
Threadlocking of screws, bolts and nuts
Applications vary by temperature resistance, removability and oil tolerance
Eliminates the Need for Lock Washers and Other Locking Components
3M™ Scotch-Weld™ Threadlocker TL42 is effective for locking, vibration resistance, sealing, and bonding threaded assemblies. Places where it is useful include machine tool access bolts, hydraulic system bolts, gear box/driveshaft bolts, bearing cover cap screws, countersunk screws and conveyor roller bolts.
Understanding Anaerobic Adhesives
Anaerobic adhesives are uniquely formulated to cure in the absence of oxygen. The term "anaerobic" means "living without air" and when the oxygen is excluded, a chemical chain reaction begins that causes the adhesive to polymerize. Contact with metal speeds the polymerization process and rapidly accelerates the curing process, forming tough cross-linked plastic that provides aggressive adhesion with effective shear strength.
More commonly referred to as threadlockers, pipe sealants, retaining compounds, and gasket makers, these adhesives are often used to enhance the seal, or holding force, in the threads of joined fastener systems such as nut-and-bolt assemblies. A nut-and-bolt assembly may have as little as 15% metal-to-metal contact and even a small amount of anaerobic adhesive readily fills any air voids between the threads and then hardens to a thermoset plastic. These unique adhesives are easy-to-dispense, cure rapidly, and provide effective torque strength while resisting temperature and vibration and sealing out moisture and gasses to protect against corrosion. Anaerobic adhesives can decrease manufacturing costs, enhance equipment reliability, minimize aftermarket breakdown, and reduce warranty claims.
- Prevents nuts and bolts from loosening with vibration
- Fills and seals threads completely to help stop corrosion, rust and leaks
- Eliminates the need for lock washers and other locking components
- Blue, medium removal torque
- Long open time anaerobic adhesives that cure quickly
- Helps keep production equipment up and running
| 3M ID | 7010310189 |
|---|---|
| Keywords | Thread locker threadlocker Anaerobic adhesive Screw lock Bolt adhesive Nut lock vibration shock resistance nut bolt blue medium removal strength |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Anaerobic Adhesives > Threadlocking Adhesives |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Number | TL42 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Metric Gross Weight | 1131.259 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Unit of Use - Billing Unit | BOT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 259.68727528006235 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.493999182570024 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.3369991871776854 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4255.512 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1060.045 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BTLS |
| Unit of Use - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 259.68727528006235 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.493999182570024 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.3369991871776854 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.565748031496064 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.05984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.47992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4255.512 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1131.259 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1060.045 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.297 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 15.392 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.379 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82828.345577951 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 718.9979849087849 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 626.3156498862625 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.139763779527556 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1357313.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 284.092 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 109.575 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 268 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 268 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 268 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 67 |


