3M™ Scotch-Weld™ Surface Insensitive Instant Adhesive SI1500, Clear, 500 Gram, 1/Case
| UPC | 00051115252457 |
|---|---|
| 3M ID | 7100039243 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Pinch or Squeeze Flexible Container for Precise Application
3M™ Scotch-Weld™ Surface Insensitive Instant Adhesive SI1500 is a glue that is easily applied with a thin bond line from a squeeze bottle and cures quickly. This cyanoacrylate adhesive is dispensed from a flexible container; pinch a precise drop or squeeze for a steady bead.
Recommended Applications
Woodworking
Furniture and cabinetry
Point of purchase displays
Packaging
Creates a Strong, Durable, Long-Lasting Bond
Once applied, 3M™ Scotch-Weld™ Surface Insensitive SI1500 typically reaches handling strength in under 30 seconds, with a full cure achieved in 24 hours. This keeps jobs moving quickly and may help improve workplace productivity. Once a full cure is achieved, the glue achieves a strong, durable and lasting bond, with overlap shear strength over 2,000psi.
Surface Insensitive Instant Adhesives
3M™ Scotch-Weld™ Surface Insensitive Instant Adhesives are designed to give exceptional performance on difficult-to-bond wood, leather, paper and other acidic substrates. These adhesives can bond like substrates or in combination with metal, plastics, rubbers or composite substrates.
Understanding Instant Adhesives
Instant adhesives are cyanoacrylate based formulas that are strong, fast-acting glues used in industrial and household applications. In general, they are an acrylic resin that rapidly polymerizes in the presence of moisture, forming long, strong chains, joining the bonded surfaces together. Cyanoacrylate adhesives should be applied thinly, with pressure put on the bond for a few seconds, to ensure that the reaction proceeds rapidly and a strong bond is formed within a reasonable time.
3M instant adhesives apply right from the container and rapidly reach handling strength at room temperature. Commonly referred to as a super hold glue, a single drop per square inch can bond many plastics, rubbers, metals, wood and more. An instant adhesive from 3M set a Guinness World Record in 2012 for the strongest glue by lifting an 8.1 metric ton forklift in the air for one hour.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Bonds to a number of substrates, including acidic substrates, such as wood, cardboard, veneer, fabric, cork, paper and leather
- Precise application: pinch container for a precise drop or squeeze for a steady bead
- Medium viscosity adhesive is easily applied from the bottle
- Strong, durable and long lasting bond on a variety of substrates
- Fast curing to keep projects moving quickly
| 3M ID | 7100039243 |
|---|---|
| Keywords | high viscosity CA cyanoacrylate rough pourous substrates acidic wood veneer cardboard fabric cork leather fast curing |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Instant Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| For Use On | Ceramic |
| Net Weight (Imperial) | 1.0 lb |
| Net Weight (Metric) | 453.0 g |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | SI1500 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 40 °F (4.5 °C) |
| Storage Temperature (Celsius) | 16 to 27 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Self-leveling |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 456 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 547.9 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 106.82456601133674 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.2079127345109442 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.1001066883025392 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1750.541 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 499.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 106.82456601133674 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2079127345109442 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1001066883025392 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 3.5039370078740157 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.5039370078740157 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1750.541 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 547.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 499.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.221 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.089 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.089 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 76706.84632707849 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 731.9347104537935 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 629.2610257090524 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.257 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 285.428 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 572 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 572 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 572 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 143 |


