3M™ Scotch-Weld™ Surface Insensitive Instant Adhesive SI Gel, Clear, 300 Gram, 12/Case
| UPC | 00051115252846 |
|---|---|
| 3M ID | 7010330472 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Pinch or Squeeze Flexible Container for Precise Application
3M™ Scotch-Weld™ Surface Insensitive Instant Adhesive SI Gel is a glue that is easily applied with a thin bond line from a squeeze bottle and cures quickly. This cyanoacrylate adhesive is dispensed from a flexible container; pinch a precise drop or squeeze for a steady bead.
Recommended Applications
Woodworking
Furniture and cabinetry
Point of purchase displays
Packaging
Creates a Strong, Durable, Long-Lasting Bond
Once applied, 3M™ Scotch-Weld™ Surface Insensitive SI100 typically reaches handling strength in under 25 seconds, with a full cure achieved in 24 hours. This keeps jobs moving quickly and may help improve workplace productivity. Once a full cure is achieved, the glue achieves a strong, durable and lasting bond, with overlap shear strength over 2,000psi.
Surface Insensitive Instant Adhesives
3M™ Scotch-Weld™ Surface Insensitive Instant Adhesives are designed to give exceptional performance on difficult-to-bond wood, leather, paper and other acidic substrates. These adhesives can bond like substrates or in combination with metal, plastics, rubbers or composite substrates.
Understanding Instant Adhesives
Instant adhesives are cyanoacrylate based formulas that are strong, fast-acting glues used in industrial and household applications. In general, they are an acrylic resin that rapidly polymerizes in the presence of moisture, forming long, strong chains, joining the bonded surfaces together.
Cyanoacrylate adhesives should be applied thinly, with pressure put on the bond for a few seconds, to ensure that the reaction proceeds rapidly and a strong bond is formed within a reasonable time.
3M instant adhesives apply right from the container and rapidly reach handling strength at room temperature. Commonly referred to as a super glue, a single drop per square inch can bond many plastics, rubbers, metals, wood and more. An instant adhesive from 3M set a Guinness World Record in 2012 for the strongest glue by lifting an 8.1 metric ton forklift in the air for one hour.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Bonds to a number of substrates, including acidic substrates, such as wood, cardboard, veneer, fabric, cork, paper and leather
- Precise application: pinch container for a precise drop or squeeze for a steady bead
- Gel viscosity adhesive is easily applied from the bottle
- Strong, durable and long lasting bond on a variety of substrates
- Fast curing to keep projects moving quickly
| 3M ID | 7010330472 |
|---|---|
| Keywords | high viscosity CA cyanoacrylate rough pourous substrates acidic wood veneer cardboard fabric cork leather fast curing gap filling |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Instant Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | SIGEL |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 to 80 Degrees Fahrenheit |
| Storage Temperature (Celsius) | 16 to 27 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Non-sag |
| Country of Origin | United Kingdom |
| SAP Shelf Life In Days | 456 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 369.36 G |
| Base - Metric Height Dimension | 24.287 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 38.261887547397144 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8142994116060638 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7594924932269033 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.561811023622047 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.627 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 344.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.287 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 568.5284441435025 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.101580853311091 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.11390991872284 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.354330708661417 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.456692913385827 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9316.512 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.582 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.134 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89582.856331067 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1344.8197993277533 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1166.5804695965235 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.468 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 529.152 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 102.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1536 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1536 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 32 |


