3M™ Scotch-Weld™ Structural Plastic Adhesive DP8005, Off-White, 490 mL Duo-Pak, 6/case
| UPC | 00051128992975 |
|---|---|
| 3M ID | 7100090196 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When using a Duo-Pak (DP) size adhesive, rely on 3M dispensing equipment for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
Creates a Strong Bond on Low Surface Energy Plastics
Structural bonds can be achieved without special surface treatments such as chemical etching, plasma, flame, or corona treatment or priming. Simply wipe the surfaces with isopropanol to remove mold release agents, dust dirt, etc. 3M™ Scotch-Weld™ Structural Plastic Adhesive DP8005 bonds metals, ceramics, and wood and most other plastics. It is formulated with 8 mil spacer beads for bond line spacing.
Recommended Applications
Joining plastics to metals, such as in the manufacture or repair of appliances
Bonding low surface energy plastics without priming
Impact resistance composite bonding
Manufacture or repair of various sporting goods equipment
Low surface energy plastics such as polypropylene, polyethylene and thermoplastic elastomers (TPEs)
Medium Viscosity Allows Controlled Dispensing
3M™ Scotch-Weld™ Structural Plastic Adhesive DP8005 starts with medium viscosity for controlled dispensing and spreads to sufficiently wet out the surface. The mix ratio is 10:1 and provides a 3 minute work life. The adhesive reaches handling strength in approximately 3 hour and is fully cured in 24 hours (at 72°; F/22°; C).
Easy Adhesion with Acrylic
Acrylic adhesives are two-part adhesives that provide excellent bond strength and durability. Often referred to as epoxy adhesives or epoxy glue, acrylics actually belong to a separate chemical family with their own unique characteristics. This very unique adhesive bonds LSE plastics without priming or other surface treatments.
- Creates strong bond on low surface energy plastics (LSE) such as polyolefin with minimal or no surface prep required
- Resists many chemicals, water, humidity and corrosion
- Formulated to bond multi-material assemblies such as LSE plastics, thermoplastics composites and metals
- Medium viscosity allows controlled dispensing
- 3 minute work life with 3 hours handling strength
- Strong adhesive can replace screws, rivets and welding
| 3M ID | 7100090196 |
|---|---|
| Part number | 8005 |
| Keywords | Bonds polyolefins low surface energy materials adhesives acrylic |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | White |
| Hardness | 55 - 60 Shore D |
| Product Number | 8005 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 40 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 4 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.712 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.89 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 110.25001183860635 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5696913067563283 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.5322127221848991 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1806.674 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.695 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 657.8551838206039 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.079534627092603 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.191071710487547 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.724409448818898 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.464566929133857 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10780.315 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.572 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.169 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.247 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.215 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.203 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86897.81159089877 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1219.156309882373 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1066.1643184165555 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.424 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 483.604 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 696 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 696 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 116 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 29 |


