3M™ Scotch-Weld™ Structural Plastic Adhesive 8010FC, Blue, Part B, 55Gallon (50 Gallon Net), Drum
| UPC | 00051115648168 |
|---|---|
| 3M ID | 7010329548 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Creates a Strong Bond on Low Surface Energy Plastics
Structural bonds can be achieved without special surface treatments such as chemical etching, plasma, flame, or corona treatment or priming. Simply wipe the surfaces with isopropanol to remove mold release agents, dust dirt, etc. 3M™ Scotch-Weld™ Structural Plastic Adhesive 8010FC also bonds metals, ceramics, and wood and most other plastics. It is slightly flexible when cured. 3M formulated this adhesive with 8 mil spacer beads for bond line spacing.
Recommended Applications
Joining plastics to metals, such as in the manufacture or repair of appliances
Bonding low surface energy plastics without priming
Impact resistance composite bonding
Manufacture or repair of various sporting goods equipment
Low surface energy plastics such as polypropylene, polyethylene and thermoplastic elastomers (TPEs)
3M™ Scotch-Weld™ Structural Plastic Adhesive 8010FC starts with medium viscosity for controlled dispensing and spreads to sufficiently wet out the surface. The mix ratio is 10:1 and provides a 10 minute work life. The adhesive reaches handling strength in approximately 1 hour and is fully cured in 8-24 hours (at 72°F/22°C).
Easy Adhesion with Acrylic
Acrylic adhesives are two-part adhesives that provide excellent bond strength and durability. Often referred to as epoxy adhesives or epoxy glue, acrylics actually belong to a separate chemical family with their own unique characteristics. This very unique adhesive bonds LSE plastics without priming or other surface treatments.
- Creates strong bond on low surface energy plastics (LSE) such as polyolefin with minimal or no surface prep required
- Resists many chemicals, water, humidity and corrosion
- Formulated to bond multi-material assemblies such as LSE plastics, thermoplastics, composites and metals
- Medium viscosity allows controlled dispensing
- 10 minute work life with 60 minute handling strength
- Strong adhesive can replace screws, rivets and welding
| 3M ID | 7010329548 |
|---|---|
| Keywords | duo pak durable tough plastics metals medium viscosity controlled dispensing polyolefin lse plastics thermoplastics composites bonding humidity resistant indoor outdoor electronics transportation construction commercial residential assembly repair Polypropylene Polyethylene Polyolefins PP PE two-component structural adhesive low surface preparation fast cure |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Blue |
| Product Number | 8010FC |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | <=40 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 4 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 273 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 195.498 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.906 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.596 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.596 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.02 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 19639.027467031312 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 430.99931332619195 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 408.59814286558657 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 35.669291338582674 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.46456692913386 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 23.46456692913386 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 321.826 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 195.498 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 185.337 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.906 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.596 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.596 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83059.19840186137 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1773.998094368298 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1634.3925714623463 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1361096.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 741.348 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 104.648 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


