3M™ Scotch-Weld™ Structural Plastic Adhesive 8010, Blue, Part A, 5 Gallon (Pail), 1 Each/Drum
| UPC | 00021200491153 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046400 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When using a Duo-Pak (DP) size adhesive, rely on 3M dispensing equipment for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
Creates a Strong Bond on Low Surface Energy Plastics
Structural bonds can be achieved without special surface treatments such as chemical etching, plasma, flame, or corona treatment or priming. Simply wipe the surfaces with isopropanol to remove mold release agents, dust dirt, etc. 3M™ Scotch-Weld™ Structural Plastic Adhesive DP8010 Blue also bonds metals, ceramics, and wood and most other plastics. It is slightly flexible when cured. This adhesive is formulated with 8 mil spacer beads for bond line spacing.
Recommended Applications
Joining plastics to metals, such as in the manufacture or repair of appliances
Bonding low surface energy plastics without priming
Impact resistance composite bonding
Manufacture or repair of various sporting goods equipment
Low surface energy plastics such as polypropylene, polyethylene and thermoplastic elastomers (TPEs)
3M™ Scotch-Weld ™ Acrylic Adhesive DP8010 starts with medium viscosity for controlled dispensing and spreads to sufficiently wet out the surface. The mix ratio is 10:1 and provides a 10 minute work life. The adhesive reaches handling strength in approximately 1 hour and is fully cured in 8-24 hours (at 72°; F /22°; C).
Easy Adhesion with Acrylic
Acrylic adhesives are two-part adhesives that provide excellent bond strength and durability. Often referred to as epoxy adhesives or epoxy glue, acrylics actually belong to a separate chemical family with their own unique characteristics. This very unique adhesive bonds LSE plastics without priming or other surface treatments.
- KEY SUBSTRATES: Joins a variety of low surface energy plastics, including many grades of Polypropylene, Polyethylene, and TPOs without special surface preparation
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Creates long-lasting bonds across the electronics, transportation, and construction industries
- EXTREMELY STRONG: Can replace mechanical fasteners, screws, rivets, and spot welds in many applications
- LESS PREP TIME: Made to function with little to no surface preparation
- AMPLE OPPORTUNITY FOR REPOSITIONING: Offers up to 10 minutes for project readjustment
- FULL CURE TIME: Fully cured in 48 hours at 73 °F (23 °C)
| 3M ID | 7000046400 |
|---|---|
| Part number | 8010 |
| Keywords | duo pak durable tough plastics metals medium viscosity controlled dispensing polyolefin lse plastics thermoplastics composites bonding humidity resistant indoor outdoor electronics transportation construction commercial residential assembly repair Polypropylene Polyethylene Polyolefins PP PE two-component structural adhesive low surface preparation |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Blue |
| Hardness | 55 - 60 Shore D |
| Product Number | 8010 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Celsius) | 4 °C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 273 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 21.6 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1947.1196304597333 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 47.61984863193356 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 44.35259790635367 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31907.574 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 21.6 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 20.118 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.343 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1765.9027201008694 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1596.6935246287321 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 724.248 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


