3M™ Scotch-Weld™ Structural Adhesive DP8805NS, Demo Panel, 1 Each/Case
| UPC | 00638060405000 |
|---|---|
| 3M ID | 7100216181 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When using a Duo-Pak (DP) size adhesive, rely on 3M dispensing equipment for convenient and accurate metering, mixing and dispensing.
Non-Sag with Excellent Impact Strength
Making work safer, faster, and more efficient, that's just a few of the benefits of 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP8805NS. With a 10:1 mix ratio and a 4-minute work life there's time to position substrates prior to adhesion. Once fully cured it will reach 1,000 psi (7 MPa) of overlap shear strength in about 9 minutes, half the time of similar adhesives, increasing throughput and productivity while featuring high peel and impact performance.
Recommended Applications
Metalworking such as HVAC, appliance, sporting goods, and specialty vehicles
Sign manufacturing such as panel to frame bonding, trim attachment, letter bonding, and frame assembly
Bonding plastics, composites and powder coats to metal
Typically used for smaller parts where faster assembly is required
4 Minute Work Life with 9 Minutes to Structural Strength
With lower odor and non-flammable properties, 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP8805NS contributes to a safer work environment compared to typical acrylic adhesives. Added non-sag properties assure the adhesive is applied exactly where you want it and won't migrate during the application or bonding processes. And the 18-month room temperature shelf life of the product simplifies inventory management. Full cure will be reached within 24 hours, remarkably faster than any other acrylic adhesive on the market.
Easy Adhesion with Acrylic
Acrylic adhesives, often referred to as epoxy adhesives or epoxy glue, are two-part adhesives that provide excellent bond strength and durability. However, acrylic glues have several features that make them easier to use, including a much faster cure speed, higher tolerance for oily or unprepared bonding surfaces and the ability to bond a wide variety of materials, including nearly all plastics. Newer acrylic adhesive formulations are room temperature stable with a long shelf life.
- To be used by 3M sales reps
- Demonstrates competitive comparison of 3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive DP8710NS against competitive adhesives
- Contains links to videos for in-use product demonstrations
- Contains multiple aluminum coupons for demos
- 18-month room temperature shelf life simplifies inventory management
- Features spacer beads to control bond line thickness
| 3M ID | 7100216181 |
|---|---|
| Keywords | Aluminum Stainless Steel PVC ABS PMMA two-component structural adhesive low surface preparation non sag high viscosity |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Product Number | DP8805NS |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 487.2 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 520.6216317944447 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0740921413647235 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5509991272560427 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 8531.46 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 249.929 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 520.6216317944447 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0740921413647235 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5509991272560427 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8531.46 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 487.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 249.929 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 180.77905499159962 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 74.3839672611777 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 33.74 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 135 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 135 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 135 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


