3M™ Scotch-Weld™ Structural Adhesive, 1 Each/Case
Combined in this kit are seven different Structural Adhesives that are considered the lead products and are representative of 3M™ Scotch-Weld™ Structural Adhesives Portfolio. They can be used to assemble a wide range of materials including most metals, plastics, rubbers and composites.
Special Price
$441.05
Regular Price
$518.88
| UPC | 00051115815072 |
|---|---|
| 3M ID | 7100085525 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
They also offer different performance properties such as flexibility, toughness for impact resistance, fast cure, low odor, and many other characteristics that help solve your bonding and assembly problems. The intent of this kit is to not only provide you with a range of possible Structural Adhesive solutions for your use, but to also enable you to demonstrate the capabilities of these adhesives and do prototyping on actual parts to insure the product will meet your application needs.
- For additional information, please contact your local 3M Adhesive representative
| 3M ID | 7100085525 |
|---|---|
| Keywords | structural adhesives demo kit |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Two Part Structural Adhesives |
| Color Family | Blue |
| Product Number | Substrate |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.372 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1201.1578157014583 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 7.433987480874072 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.563161545243806 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 19683.45 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.977 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1201.1578157014583 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.433987480874072 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.563161545243806 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 19.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.73228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.661417322834646 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19683.45 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.372 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.977 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.498 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.425 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.093 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87691.1202641303 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 370.3766004705943 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 288.7791079907274 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.437 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 130.988 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 44 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


