3M™ Scotch-Weld™ Stainless Steel High Temperature Pipe Sealant PS67, White, 250 mL Tube, 2/case
| UPC | 00048011627151 |
|---|---|
| 3M ID | 7100039215 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Cures Quickly to Seal Hydraulic and Pneumatic Pipes and Fittings
3M™ Scotch-Weld™ Stainless Steel High Temperature Pipe Sealant PS67 is a one-component, anaerobic sealant that cures and seals hydraulic and pneumatic pipes and fittings. This general purpose, paste pipe sealant is fast-curing, sealing almost instantly, and withstands high temperatures and pressure. It is designed for disassembly, creating a strong, tough seal that can be later disassembled with ease. This sealant is formulated to resist pressure and vibration as well as lock and seal medium to coarse straight and tapered threads.
Recommended Applications
Pressure vessels
Air compressors
Hydraulic and pneumatic systems
Features of a Rapid Seal
3M™ Scotch-Weld™ Stainless Steel High Temperature Pipe Sealant PS67 works on inactive surfaces (such as stainless steel) and provides an almost instant low-pressure seal. A high-pressure seal results when the bond is fully cured. It seals quickly to stop leaks when applied to threads or compression fittings of most metal and certain plastic pipes, without shredding, evaporation or shrinkage. In addition, this sealant prevents galling as well as helps eliminate the waste and mess of leaking hydraulic fluids, oil, fuel and lubricants.
Formulated for Speed and Strength
Offering a rapid seal that withstands heat, pressure and vibration, 3M™ Scotch-Weld™ Stainless Steel High Temperature Pipe Sealant PS67 is an excellent solution for fast results. Resilient and durable, this pipe sealant is formulated to produce the strong seal necessary for a wide variety of demanding applications.
Understanding Anaerobic Adhesives
Anaerobic adhesives are uniquely formulated to cure in the absence of oxygen. The term "anaerobic" means "living without air" and when the oxygen is excluded, a chemical chain reaction begins that causes the adhesive to polymerize. Contact with metal speeds the polymerization process and rapidly accelerates the curing process, forming tough cross-linked plastic that provides aggressive adhesion with effective shear strength.
More commonly referred to as threadlockers, pipe sealants, retaining compounds, and gasket makers, these adhesives are often used to enhance the seal, or holding force, in the threads of joined fastener systems such as nut-and-bolt assemblies. A nut-and-bolt assembly may have as little as 15% metal-to-metal contact and even a small amount of anaerobic adhesive readily fills any air voids between the threads and then hardens to a thermoset plastic. These unique adhesives are easy-to-dispense, cure rapidly, and provide effective torque strength while resisting temperature and vibration and sealing out moisture and gasses to protect against corrosion. Anaerobic adhesives can decrease manufacturing costs, enhance equipment reliability, minimize aftermarket breakdown, and reduce warranty claims.
- Cures quickly to seal hydraulic and pneumatic pipes and fittings
- Prevents leaks and corrosion in pipes by strengthening bonds between pipe threads
- Works on inactive surfaces, such as stainless steel, zinc and plated parts
- Features high temperature resistance to 400ºF (204ºC)
- Formulated for easy disassembly
- Designed to resist pressure and vibration, providing long-term durability
| 3M ID | 7100039215 |
|---|---|
| Keywords | structural adhesive anaerobic adhesives |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Anaerobic Adhesives > Pipe Sealants |
| Color Family | White |
| For Use With | Most High Pressure Hydraulic & Pneumatic Fittings |
| Product Color | White |
| Product Number | PS67 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 72 °F (22 °C) |
| Storage Temperature (Celsius) | 22? |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Viscosity | Non-sag |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 6.445984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.567007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.712992126 |
| Base - Metric Gross Weight | 365.142 G |
| Base - Metric Height Dimension | 163.728 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 90.602 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 43.51 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 39.360314941102324 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8050003133871056 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8049981087644839 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.445984251968504 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.567007874015748 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.712992125984252 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.645 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 365.141 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 163.728 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 90.602 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 43.51 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 142.82784274229965 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6199985903642955 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6099962175289677 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.450787401574804 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 3.987795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.789763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2340.529 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 734.819 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 730.282 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.005 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 10.129 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.626 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82137.95955150966 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 866.9987107587369 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 811.4378114429041 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.79527559055118 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.346 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 368.062 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.087 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 504 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 168 |


