3M™ Scotch-Weld™ PUR TS230, Gray, 55 Gallon (400 lb), Drum
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230 offers the initial fast speed of a hot melt with urethane for added strength, making it ideal for creating strong bonds with little-to-no clamping or fixturing. It features a 4-minute work time for joining parts together followed by 2.5 minutes of handling strength to allow for adjustment. 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230 is effective across a wide range of service temperatures and is ideal for bonding wood, ABS, PC, polyacrylic, polypropylene, polyethylene, FRP, aluminum, and glass. It is also an attractive solution in a range of applications, from woodworkers looking for an alternative to mechanical fasteners, to plastic, glass, and metal material assembly in automotive, electronics, and other industries.
Special Price
$54.53
Regular Price
$64.15
| UPC | 00638060401910 |
|---|---|
| 3M ID | 7100191940 |
| Packaging | Drum |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230 is a highly versatile and plasticizer-resistant formula that creates a secure seal on a variety of uses in furniture, cabinetry, appliances, electronics, automotive interiors, ceramics, and glass applications while offering a plasticizer-resistant formula that combines the initial bond of a hot melt with the strength of a urethane adhesive. Allowing 4 minutes of open working time, the product can be used on various materials, including plastics, glass, ceramic, fabric, and metal. 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive TS230 is effective across various service temperatures, can be sprayed or rolled onto surfaces, and requires no mixing or guesswork.
- PROFESSIONAL-GRADE ADHESIVE: Ideal for bonding a variety of materials including plastics, glass, ceramic, fabric, and metal
- HIGHLY VERSATILE: Ideal for furniture, cabinetry, appliances, electronics, automotive interiors, and decorative glass/ceramics attachment
- FAST SET TIME: Offers 4 minutes of working time for joining parts together, with a 2.5 minute set time
- MOISTURE-CURE URETHANE ADHESIVE: This plasticizer-resistant formula combines the initial bond of a hot melt with the strength of a urethane adhesive
- CONVENIENT APPLICATION: Can be sprayed or rolled onto surfaces
- ALL-IN-ONE SOLUTION: One-component adhesive for easy application with no mixing or guesswork
| 3M ID | 7100191940 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch weld pur adhesive ts230 black fast set time bonding wood abs pc polyacrylic polypropylene polyethylene frp aluminum glass dispenser accessories hot melt urethane easy 250 applicator preheater |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Curing Hot Melt Adhesives |
| Color Family | Gray |
| Product Number | TS230 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 182 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 207.291 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 88.422 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 60.325 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 60.325 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.0025 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | LBS |
| Unit of Use - Unit | LB |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 19636.03730357067 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 456.9984279056546 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 399.99791001775446 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 34.81181102362205 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 23.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 321777.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 207.291 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 181.436 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 88.422 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 60.325 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 60.325 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 400 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 400 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | LBS |
| Shipper - Item Unit | LBS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80246.22348457295 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1877.9989619313924 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1599.9916400710179 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.80984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.315 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 725.744 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 101.117 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | LBS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


