3M™ Scotch-Weld™ PUR Applicator Bench Mount Bracket Assembly, 1/Case
| UPC | 00021200300868 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121614 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesives are one-component, moisture-curing urethane adhesives that are applied warm to create dramatically strong bonds to a variety of substrates such as wood , fiber reinforced plastic (FRP) and many other plastics to themselves, to metal and to glass. Fast-acting strength begins to build as the adhesives cool for rapid, convenient application with minimal downtime from clamping or fixturing. These adhesives can be extruded from hand held or bench mounted 3M™ Scotch-Weld™ PUR Adhesive Applicators.
PURs offer attractive options: from woodworkers searching for thin bond lines and replacing unsightly mechanical fasteners, to plastic, glass and metal materials assembly in automotive, electronics, general assembly and many other industries.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and InnovationIn the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Supports high-volume production environments
- Hands free dispensing
- Easy installation Easy installation
- Improves efficiency of dispensing
- Authentic 3M accessory parts provide quality you can trust
| 3M ID | 7000121614 |
|---|---|
| Keywords | polyurethane reactive adhesive hands free dispensing stand holder |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Application Accessories |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotch-Weld™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.783 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 457.918270167249 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.930842134756367 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.4546436484370315 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7503.936 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.567 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 457.918270167249 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.930842134756367 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.4546436484370315 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7503.936 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.783 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.567 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.152 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.408 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.121 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 579.8157495462281 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 483.6501107811844 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 219.38 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 140 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


